Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / TKP’den Dersim açıklaması: Tabela değişiminin gündeme gelmesi yersiz

TKP’den Dersim açıklaması: Tabela değişiminin gündeme gelmesi yersiz

26 Mayıs 2019, 09:26

Dersim Belediye Meclisi’nin tabelalarda yazan Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesi yönündeki kararına ilişkin Türkiye Komünist Partisi (TKP) açıklama yayınladı. Açıklamada, “Türkiye Komünist Partisi açısından tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur’ denildi.

TKP, Dersim Belediye binasındaki ‘Tunceli’ ibaresinin belediye meclisi tarafından ‘Dersim’ yapılması kararına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Tüm kaynakları tüketip, ciddi bir borç yükü bırakan kayyumdan devralınan bir belediyede bu görev için tek bir saati bile en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyorken Türkiye Komünist Partisi açısından tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur” ifadeleri yer aldı.

“‘DERSİM’ SÖZCÜĞÜ BİR TEK HALKA YASAK”

Açıklamada Dersim adının daha önce de kullanılıyor olmasına rağmen Dersim adının halka yasaklandığına dikkat çekildi:

“Bununla birlikte, değişiklik önerisinin halkın büyük çoğunluğunun iradesini yansıttığı ve kent açısından yeni bir durum, sürpriz bir “ilk” anlamına gelmediği ortadadır. Kayyum atanmadan önce Belediye binasında Dersim ibaresi yer alıyordu, bir devlet okuluna Dersim adı verilmişti.

 

Ancak bir kez daha görüldü ki, Türkiye’de ‘Dersim’ sözcüğü bir tek halka yasak. Devlet kurumları dilediklerinde Dersim adını kullanacak, Cumhurbaşkanı istediği zaman Dersim diyecek, başka siyasi partiler kente geldiklerinde yurttaşlara ‘Dersimliler’ diye hitap edecek ama halka bu sözcük yasaklanacak! Bunun anlaşılır bir tarafı bulunmamaktadır.”

PİRHA/DERSİM

Bu haber 61 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Dersim İl Eş Başkanı Hıdır Çiçek, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına..