Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Aleviler: ‘Dersim’ kararını sonuna kadar destekliyoruz

Aleviler: ‘Dersim’ kararını sonuna kadar destekliyoruz

25 Mayıs 2019, 10:36

“Tunceli adı Dersim halkı için acıdan, gözyaşından, baskıdan, zulümden başka hiçbir anlam ifade etmemektedir. Sonuna kadar alınan bu kararı destekliyoruz”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği PSAKD, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Dersim Belediyesi kararına karşı paylaşımlarını kınayarak, “Tunceli adı Dersim halkı için acıdan, gözyaşından, baskıdan, zulümden başka hiçbir anlam ifade etmemektedir. Sonuna kadar alınan bu kararı destekliyoruz” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, ‘Dersim’ ismine yönelik tutumuna bir tepki de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden geldi.

“Atatürkçü Düşünce Derneği Ne Yapmaya Çalışıyor?” başlığı ile yazı paylaşan PSAKD Genel Merkezi, “Dersim Belediyesi Tunceli ismini Dersim olarak değiştirmekle doğru ve yerinde bir karar almıştır” ifadelerini kullandı.

“TUNCELİ ADI ZULÜMDEN BAŞKA HİÇBİR ANLAM İFADE ETMEMEKTE”

PSAKD Genel Merkezi’nin mesajı şöyle:

“ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu yayınladığı son açıklamada AKP iktidarının ve MHP yönetiminin inkar ve asimilasyonu esas alan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici politik diliyle Dersim Belediyesi’nin ‘Tunceli’ ismi yerine ‘Dersim’ ismini kullanmasına karşı kararın iptali için mahkemeye başvuracağını ilan etmiştir. ADD böylece AKP, MHP, BBP ve Vatan Partisi gibi unsurlardan oluşan inkarcı koalisyonun yanında yerini alarak Dersim Belediyesi yönetimi nezdinde Dersim halkını tehdit etme cüretinde bulunmuştur.

 

 

Öncelikle şunu belirtelim: Dersim Belediyesi ‘Tunceli’ ismini ‘Dersim’ olarak değiştirmekle doğru ve yerinde bir karar almıştır. Sonuna kadar alınan bu kararı destekliyoruz. Çünkü ‘Tunceli’ adı Dersim halkı için acıdan, gözyaşından, baskıdan, zulümden başka hiçbir anlam ifade etmemektedir. Tunceli ‘Tunç Eli’ gibi tamamen uydurma ve bölgeyle alakasız bir deyime dayanmaktadır. Bölge tarihin en eski dönemlerinden Cumhuriyet’in ilk dönemlerine kadar Dersim olarak adlandırılmıştır. Osmanlı’da bölge Dersim Vilayeti olarak adlandırılmıştır. Tunceli yalnızca 1935 yılında çıkarılan bir kanunun adıdır. Tarihsel olarak Tunceli diye bir yer yoktur. Dersim Alevilerin en kadim topraklarından biri olup Dersim adı da Aleviler için son derece kutsal ve önemlidir. Dersim ‘Gümüş Kapı’ anlamına gelmektedir. Dersim adı, inancı, kimliği, kültürü, dağları, taşları, ormanları, nehirleri, nadir bulunan çeşit çeşit bitkileri ve hayvanları ile bir bütün olarak Aleviler için kutsal ve önemli bir bölgedir. Dersim aynı zamanda bir ocaklar diyarıdır. Birçok önemli Alevi-Kızılbaş ocağının merkezi Dersim’dedir. Dersim’in dünyada eşi benzeri olmayan özgün ve otantik yapısına dönük olarak ADD yönetiminin bu antidemokratik, inkârcı, baskıcı, tehditkar, ötekileştirici, nefret dolu, katliam yanlısı söylemlerini ve yaklaşımlarını protesto ediyoruz. Dersim Tertelesi’nde katledilen onbinlerce canımızın acısı halen yüreğimizdedir.

Sizi uyarıyoruz: Bu yaralarımızı daha fazla kanatmayın. Yüreğimizi daha fazla acıtmayın. Dersim’e düşmanlık etmekten vazgeçin. Bunları yapmadığınız takdirde sizlerin bu ırkçı ve ayrımcı söylemlerinizi bulunduğumuz her ortamda sonuna kadar teşhir edeceğimizi ilan ediyoruz.”

PİRHA / ANKARA

Bu haber 56 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) HDP’li belediyelere atanan ka..