Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / İki ozandan klipli destek

İki ozandan klipli destek

24 Mayıs 2019, 10:54

Açlık grevi ve ölüm orucu direnişini anlatan bir klip hazırlayan Hozan Diyar ve Hozan Emekçi, amaçlarının kendi cephelerinden bu direnişin bir parçası olmak olduğunu belirterek, tüm toplumsal grupları destek vermeye çağırdı.

Hozan Diyar ve Hozan Emekçi, hazırladıkları bir klip ile açlık grevlerine dikkat çekiyor. Söz ve müziği Hozan Diyar’a ait olan klibin ismi ise Canlar Semahı.

“Ateşlere har olduk / Canlardan hep cem kurduk / Direndik biz, var olduk / Hakikat yolu bulduk…” sözleriyle son bulan stranı zalime karşı başkaldıran bütün canlara armağa ettiklerini belirten Hozan Diyar, “Bugün yaşananlar, canlar semahıdır. Onun için başta Aleviler olmak üzere herkes bu semaha katılmalıdır” dedi.

Sanatçı olarak kendi cephesinden bu mücadelenin bir parçası olduklarını belirten Hozan Diyar, “Bizde bu stranla toplumun en dinamik kesimi olan Alevileri bu direnişe katılmaya çağırıyoruz. Zulmü seyretmenin Alevilik öğretisi ve felsefesine ters olduğunu düşünüyorum. Naçizane bir çalışmayla bu direnişe dikkat çekmek istedik. Mazlumların yanında yer almamız gerekiyor, çünkü bugün yaşanan bir nevi Kerbela’dır. Tarih boyunca zulme karşı hep direnen Alevi canlar, bugün de teslim olmamalı ve bu direnişin içerisinde yerini almalı” şeklinde konuştu.

Anneleri yalnız bırakmamalıyız

Sanat yaşamı boyunca söylediği marş ve stranlarla ezilenlerin, muhaliflerin sesi olan Hozan Emekçi de Öcalan’ın üzerindeki tecride sessiz kalmanın, insanlık değerlerinden yoksun kalmak anlamına geldiğini söyledi. Hozan Emekçi, şöyle konuştu: “Kürdistan ve Türkiye’de çok önemli günler yaşanmaktadır. Leyla Güven yoldaşın başlattığı açlık grevi, başta zindanlar olmak üzere dünyanın bir çok merkezinde 7 bin kişi tarafından yürütülüyor. Yine 30 ‘özgürlük mahkumu’ ölüm orucuna başlamıştır. Bugünler insan kalma mücadelesinin yaşandığı günlerdir. Eğer biz de insan olarak kalmak, bu değeri yarınlara taşımak istiyorsak direnişçileri yalnız bırakmamız gerekiyor. Buna karşı sessiz kalamayız, eğer sesiz kalırsak görevimizi yapmamış oluruz. Beyaz tülbentli anneleri yalnız bırakmamalıyız. ‘72 millete bir bakarım’ diyen Alevi toplumu, açlık grevlerine ilgisiz kalmamıştır ama desteğini daha da büyütmelidir. Gereken düzeyde olmaması, Alevi toplumuna, öğretisine ve inancına yakışmıyor. Alevi gençleri, kadınları ve toplumu yarınlarımızı kurtarmak için bedenlerini ölüme yatıranları yalnız bırakmamalı. Bu mücadelenin içerisinde yerimizi almalıyız.”

Bu haber 113 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Yılmza Güney, röportajda film yapmanın kendisi için “mücadelenin, direnmeni..