Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Alevi İmam Lisesi lağvedilsin"

"Alevi İmam Lisesi lağvedilsin"

14 Mayıs 2019, 15:59

Alevi Bektaşi Federasyonu inanç kurulu yaptığı toplantıda, İstanbul Halkalı’da yapılan ve hizmete açılan Alevi İmam Hatip okulunun müfredatının lağvedilerek bilimsel eğitim veren bir programla faaliyet göstermesi ve milli eğitim bakanlığına devredilmesini talep edildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu toplantısını Mersin’de gerçekleştirdi. Yapılan toplantıya ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, İnanç Kurulu Başkanı Hasan Kılavuz, AKD Genel Başkanı Doğan Demir, HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez ve inanç kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda, dedeleri ve anaları yetiştirip tayin eden okulların olmadığı bunu ocakların yaptığı belirtildi.

“İstanbul Halkalı’da sistemin siyasi ve ekonomik nimetlerinden yararlanan bir Alevi iş adamı tarafından yaptırılan ve hizmete açılan ‘Alevi İmam Hatip Okulu’ olarak bilinen Alevi inanç önderi (dedeleri-anaları) yetiştirmeyi amaçlamaktadır” denilen açıklamada, Alevilerin inanç önderlerinin ocaklardan yetiştirildiği hatırlatılarak tepki gösterildi.

 

 

“OKULDA GÖREV YAPACAK ALEVİ DEDELERİN VEBALİ AĞIR OLACAK”

Bu çalışmayla Alevilerin asimile edilmesinin hedeflendiği kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi;

“Alevi dedeleri talipler tarafından belirlenen dedelerdir. Kimse Alevi dedelerinin çocuklarını asimile ederek mollalaştıramaz. Bu okulun müfredatını uygulamada görev alacak Alevi dedelerin (seyyitlerinin) vebali ağır olacak ve Alevi kamuoyunda asla itibarları olmayacaktır.

Bizim tek müfredatımız ulu ozanlarımızın nefesleri, yol ulularımızın, pirlerimizin bin yılların süzgecinden geçirip, gönül tandırlarında pişirip günümüze ulaştırdıkları söylem ve gülbenklerdir. Alevilerin olmazsa olmaz ilkesi ve ülkemizin çimentosu olan laikliktir. Okulların hedefi laik, bilimsel ve çağdaş bir eğitim vermektir. Zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersine karşı olan Alevilerin bu okulu ve bu okuldan yetişecekleri sahiplenmeleri asla kabul görmez.”

Aleviler bu okulun müfredatının lağvedilerek bilimsel eğitim veren bir programla faaliyet göstermesi ve milli eğitim bakanlığına devredilmesi talebinde buldu. (HABER MERKEZİ)

Bu haber 108 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Bizler kadın mücadelesinden bildiğimiz arkadaşlarımızın gözaltına alınmala..