Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Anneler Günü'nde alanlardan haykırdılar: Bu çığlığı duyun

Anneler Günü'nde alanlardan haykırdılar: Bu çığlığı duyun

13 Mayıs 2019, 11:19

Tutuklu anneleri, Anneler Günü nedeniyle Şırnak, İzmir, Adana Mardin gibi birçok kentte alanlara çıkarak, “Artık yeter anneler ağlamasın. Bu çığlığı duyun” diyerek çocuklarının taleplerinin karşılanmasını istedi.

Şırnak'ın İdil ilçesinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı açlık grevinde olan tutukluların anneleri ve çok sayıda Barış Anneleri Meclisi üyesi, Anneler Günü dolayısıyla açıklama yaparak, yol kapattı. Beyaz tülbent takan annelere HDP'li Belediye Eşbaşkanı Songül Erden de destek verdi. 
 
ANNE BABAT: ÇOCUKLARIMAZA DESTEK VERİLSİN
 
HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamada konuşan tutuklu annesi Hane Babat, tüm kadınların Anneler Günü'nü kutlayarak, şu çağrıda bulundu: "Bütün anneler zindandakilere destek versin ve bu tecrit kalksın. Biz de çocuklarımıza sarılabilelim.” 
 
Açıklamanın ardından, anneler alkış ve zılgıtlarla bir süre yürüyerek, yol kapattı. Annelerin eylemi, "Jin, jiyan, azadî" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganlarıyla son buldu. 
 
KIZILTEPE
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve tutuklu anneleri, Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. HDP Milletvekili Tuma Çelik ve çok sayıda HDP'li, annelere destek verdi. Anneler, ellerindeki karanfillerle bir süre alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüyerek, sık sık “Bijî berxwedana zindanan” sloganı attı. Polislerin slogan atılmaması yönünde uyarıda bulunduğu eylemde, anneler kadınlara karanfil vererek, açlık grevi eylemlerine destek talebinde bulundu.
 
 KADIN POLİS UZATILAN KARANFİLİ ALMADI
 
Bu sırada HDP’li Tuma Çelik’in kitleyi takip eden polis memurları arasında bulunan bir kadın polise karanfil uzatması dikkat çekti. Kadın polis, “Sizin de Anneler Gününüz kutlu olsun” diyen Çelik’in tüm ısrarlarına rağmen karanfili almadı.
 
'BU ZULME SON VERİN’
 
Bu sırada yürüyüşlerine sloganlar eşliğinde devam eden kitlenin açıklama yapmasına izin verilmeyeceği uyarısında bulunuldu. Duruma tepki gösteren anneler, barış taleplerinde ısrarcı olduklarının altını çizerek, “Biz bugün burada bütün annelerin Anneler Günü'nü kutluyoruz. Herkesin çocukları bugün annelerinin yanında günlerini kutlarken, bizim çocuklarımız cezaevlerinde. Çocuklarımız açlık grevlerinde. Taleplerini kabul edin. Bu zulüm sona ersin. O Adalet Bakanı evinde rahat mı? Acaba onun vicdanı rahat mıdır? Yeter. Biz savaş istemiyoruz. Barış istiyoruz” diye konuştu. 
 
Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemindeki Şahin Öncü’nün annesi Fatma Öncü de, “Çocuklarımız telefonlara gelip konuşamaz durumdalar. Bizler de evimizde rahat değiliz. Bu Ramazan Ayı'nda bizlere bu zulmü yapmaktan vazgeçsinler. Yeter artık” diye tepkisini gösterdi.    
 
BİR ELİNDE BASTONLA ‘BARIŞ’ DİYE SESLENDİ
 
Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevi eylemini sürdüren müebbet hapis cezasına çarptırılan tutuklu Abdulkadir Kuday’ın 71 yaşındaki annesi Sakine Kuday da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Bir elinde baston, diğer elinde ise karanfille en dikkat çeken isim olan anne Kuday, “Halk barış istiyor. Çocuklarımız açlık grevlerinde yaşamlarını yitiriyor. Erdoğan bilsin ki, bugün Anneler Günü'dür. Onun da annesi var. Barış istiyoruz, barış, barış, barış” diye seslendi.
 
Annelerin eylemleri yürüyüşün HDP ve DBP Kızıltepe ilçe örgütü binalarının bulunduğu iş hanının önünde son buldu.
 
İZMİR
 
İzmir'de de Barış Anneleri Meclisi öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Anneler Günü'ne ilişkin açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü önünde ellerinde karanfillerle bir araya gelen anneler, “Anneler Günü’nü kutlamıyoruz, çocuklarımızın yaşatılmasını istiyoruz” dedi. 
 
Çocuklarından ayrı bir Anneler Günü daha geçirdiklerini dile getiren Barış Annesi Abide Bayram,  “Baharın 3 ayında yağan yağmurlar gözlerimizde yaş oldu aktı. Bu tecrit kaldırılmadan çocuklarımız yeniden yaşama kovuşmadığı Anneler Günü’nü kutlamayacağız. Ölüm olmasın, hiç kimse ölmesin diyoruz. Barış için bir araya gelen anneler, yıllardır mücadelesinden vazgeçmedi. Bugün ülkemizin barışa ne kadar ihtiyacı olduğunu görüyoruz” dedi. Annelerden Fatma Yetim de Cumhurbaşkanı'na seslenerek, herkesin adalet talebine kulak vermesini istedi. 
 
'ANNLERİN TALEBİNİ DUYUN'
 
İzmir HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Semra Uzunok ise “Leyla Güven şahsında cezaevlerinde tecride karşı başlatılan açlık grevlerinde direnenlere selam olsun. Onlar kardeş barış için de bir ülke için bedenlerini açlığa yatırmış durumdalar. Bu annelerin ve onların çocuklarının sesini taleplerini duyun” diye konuştu.  
 
Eylem zılgıt ve “Biji Berxwedana zindana”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarıyla son buldu.
 
ADANA 
 
Adana’da da çocukları açlık grevinde ve ölüm orucunda olan tutuklu anneleri, gül dağıttı. Eylem öncesi, polis, zırhlı araçlarla ve yüzlerce çevik kuvvetle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl binasını ve İsmet İnönü Parkı’nı ablukaya aldı. Binada, aralarında HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), HDP Adana İl Kadın Meclisi, HDP Adana İl Gençlik Meclisi ve Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) yönetici ve üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi İsmet İnönü Parkı’na geçmek istedi. Ancak bina girişini kapatan polis kitleye izin vermedi. 
Polisin engellemelerine rağmen kitle parka geçerek, açıklama yaptı. Anneler, “Bu güzel günde bir gelişme bekliyoruz. Bu güzel günde hakaret ediyorsunuz. Binlerce tutsak direnişte ve kimse ölmesin diye buradayız. Adalet Bakanı’na ve Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz; tecrit kalksın, çocuklarımız ölmesin” dedi. Annelerin uzattığı gülü, polisler almadı. 
 
Annelerden Nejla Kocaman da, tutukluların onurlu bir direniş sergilediğini belirterek, “Sessizlik ölüm getirir. Bir çare bulsunlar. Bütün annelerin gözyaşlarının rengi aynıdır. Beraber el ele verelim, bu ülkeye barış getirelim. Binlerce çocuğumuz cezaevlerinde ölümle pençeleşiyor. Evimizde duramıyoruz. Bizi kovsanız da her gün alanlarda olacağız” dedi. Türkan Şimşek ise, tutukluların sesi olmak için alanlarda olduklarını ve talepleri yerine getirilene kadar alanlarda olacaklarını söyledi.
 
'ARTIK YETER’
 
Gazal Gültekin de, “Bugün Anneler Günü, bize bir müjde vermeleri gerekirdi. Artık bir ses olalım, yeter. Evlerimizde yatamıyoruz, yemek yemiyoruz” ifadelerini kullandı. 90 yaşındaki Latife Aydın da,  kimsenin ölmesini istemediklerini kaydederek, “Artık yeter” dedi. 
 
Açıklama ardından kitle sloganlarla HDP binasına geçti.
 
URFA 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin son bulması için açlık grevinde olan tutukluların yakınlarının Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Binasında başlattığı nöbet eylemi 2’nci gününde. Anneler Günü dolayısı HDP İl binasından Ahmet Bahçıvan İl Merkezi önüne kadar başlarına taktıkları beyaz tülbentler ile “Biji Berxwedana Zındanan” sloganları eşliğinde yürüdü. 
 
‘ÇOCUKLARIMIZIN SESİNİ DUYUN’
 
İş Merkezi önünde kısa bir konuşma yapan Urfa 2 Nolu T tipi Cezaevinde 1 Mart tarihinden bu yana açlık grevinde olan Ali Ulutaş’ın annesi Bedriye Ulutaş, Adalet Bakanlığına, “Artık çocuklarımızın sesini duyun” diye seslendi. Çocuklarının PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit son bulana kadar eylemlerini bırakmayacaklarını aktaran anne Ulutaş, 2 Mayıs’ta yapılan avukat görüşünü hatırlatarak, devlet istediği zaman İmralı kapılarını açabileceğini belirtti. Çocuklarının her gün eridiğini ifade eden Ulutaş, “Biz barış dışında bir şey istemiyoruz. Barışın teminatı da Abdullah Öcalan’dır. Abdullah Öcalan ile görüşmeler devam etsin. Bu kan dursun. Artık yeter. Barış istiyoruz. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz” diye konuştu. 
 
‘BU ZÜLMÜ KABUL ETMİYORUZ’
 
Ardından söz alan 27 yıldır cezaevinde olan Mustafa Amutga’nın eşi Remziye Amutga, “Çocuklarımız zindandayken biz ışıkta değiliz” dedi. Açlık grevleri başladığından bu yana uykunun kendilerine haram olduğunu belirten Amutga, “Acı, zulüm, baskı Kürtlerin kaderi değildir. Kürtler bu ülkenin yurttaşı değil mi. Ne zaman kadar Kürtleri yok sayacaksınız. Biz varız buradayız. Hepimiz doğduğumuzda Kürt doğduk. Kürt olduğumuz için neden bu kadar baskı görüyoruz. Bizler tarlalarda, iş alanlarında size kölelik yaparken sizin kardeşinizdiniz. Ama haklarımızı istediğimizde Kürdüz dediğimizde kardeşlik kalmadı ve bizi katlediyorsunuz. Biz bu zulmü kabul etmeyeceğiz” dedi.
 
‘NEFESİMİZ TÜKENİNCEYE KADAR BARIŞ DİYECEĞİZ’
 
“Açlık grevleri başladığından bu yana bize uyumak, sofra kırmak haram oldu” diyen Amutga, açlık grevinde bulunan tutukluların tek talebinin PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması olduğunu ve bu talebin arkasında olduklarını ifade etti. Bu ülkede barış istedikleri için binlerce tutuklunun açlık grevinde olduğunu dile getiren Amutga, Öcalan üzerindeki tecridin artık tüm ülkeye sirayet ettiğini Öcalan üzerinde tecridin kalkması ülkedeki tecridinde son bulması anlamına geleceğini ifade etti. Adalet Bakanlığına ve Cumhurbaşkanlığına, “Artık yeter anneler ağlamasın. Bu çığlığı duyun” seslenen Amutga, “Nefesimiz tükeninceye kadar barış istemeye devam edeceğiz. Artık Öcalan ile oturup konuşun ve bu açlık grevleri ve ölüm oruçları son bulsun” diye konuştu. 
 
‘YASALARI UYGULAYIN’
 
Ardından kısa bir konuşma yapan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevlerinin ölüm sınırına dayandığını söyledi. Türkiye ve bölgede her gün annelerin sokakta olduğuna dikkat çeken Sürücü, “Çocuklarının sesini duyurmaya çalışan annelere her gün saldırılıyor ve yerlerde sürükleniyor. Ama çözüm bu değil çözüm tecridin kalkması ve çözümün tartışılmasında” diye konuştu. Cezaevlerinde binlerce tutuklunun süresiz dönüşümsüz açlık grevinde, 30 tutuklunun ise ölüm orucunda olduğunu ifade eden Sürücü, “Sayın Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce son bulması her tutuklu için uygulanan yasaların Sayın Öcalan içinde uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu. 
 
Açıklamanın ardından anneler “Bijî Berxwedana Zindanan” sloganları eşliğinde HDP İl binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.       
 
ANTEP 
 
Antep’te çocukları cezaevinde açlık grevinde olan anneler PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan çocuklarına destek için bir araya geldi. HDP Şahinbey İlçe Örgütü’nde düzenlenen buluşmaya HDP İl Eşbaşkanı Sultan Bayındır’ın yanı sıra çok sayıda anne katıldı. Buluşmada Eşbaşkan Bayındır, Gebze Kadın Kapalı Cezaevinde 23 Mart tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto için yaşamına son veren Ayten Beçet’in annesi Fatma Beçet’e çiçek vererek anneler gününü kutladı. 
 
‘YAŞANACAK ÖLÜMLERDEN HÜKÜMET SORUMLUDUR’
 
Türkiye ve bölge cezaevlerinde başlayan açlık grevinin binlerce tutuklu tarafından sürdürüldüğünü belirten Bayındır, açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin haklı talepler olduğunu ifade etti. Bu sürece sessiz kalan hükümetin olası ölümlerden sorumlu olacağını belirten Bayındır, annelere hitaben, “Biz her zaman sizin yanınızdayız. Bu süreçten hep birlikte başarıyla çıkacağız. Biz sizin atacağınız her adımın arkasında olacağız” dedi. 
 
‘ÇOCUKLARIMIZ CEZAEVİNDE AÇKEN BİZ ÖYLECE OTURAMAYIZ’
 
Bayındır’ın konuşmasının ardından söz alan Gebze Kadın Kapalı Cezaevinde 23 Mart tarihinde tecridi protesto için yaşamına son veren Ayten Beçet’in annesi Sakine Beçet, açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek adına diğer şehirlerde annelerin yaptığı barışçıl eylemlerin Antep’te de yapılması gerektiğini söyledi. Tecridin sadece açlık grevleriyle kırılamayacağını sokağında harekete geçmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan anne Beçet, yarından itibaren saat 13.00 ile 17.00 saatleri arasında HDP Şahinbey İlçe Örgütünde nöbet eylemine başlama kararı aldıklarını ifade etti. Beçet, “Biz bu eylemler ile hükümetin annelerin taleplerini görmesini istiyoruz. İlk olarak nöbet eylemiyle başlıyoruz. Hükümet taleplerimizi dikkate almazsa hükümetin bu sürece müdahale edeceği ana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz. Çocuklarımız cezaevlerinde açken bizler burada öylece oturamayız” diye konuştu.
ŞIRNAK 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı açlık grevinde olan tutuklu anneleri ve Barış Anneleri Meclisi üyesi anneler, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde de açıklama yaptı. 
 
Cizre’deki açıklama, HDP İlçe Örgütü binası önünde yapıldı. Cezaevinde olan tutuklu yakınlarının fotoğraflarını taşıyan beyaz tülbentli annelere, çok sayıda partilinin yanı sıra HDP’li Cizre Belediye eşbakanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu da destek verdi. Açıklama öncesi parti yöneticileri annelere karanfil dağıttı. 
 
'BİZ YÜREĞİ YANAN ANNELERİZ'
 
Açıklamada konuşan, sokağa çıkma yasakları sırasında 2 çocuğunu kaybeden anne Esmer Çıkmaz, tek isteklerinin barış olduğuna vurgu yaptı. “Biz yüreği yanan anneleriz” diyen anne Çıkmaz, cezaevleri önünde eylem yapan annelere karşı şiddete değinerek, “Tecrit kalksın. Tutukluların talepleri yerine getirilsin. Yüreğimiz yanıyor. Biz açlık grevinde olanlar ve destekleyen anneleri kutluyoruz” dedi.
 
SİLOPİLİ ANNELER MASKE TAKTI
 
Silopili tutuklu anneleri ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri de, HDP İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelerek, açıklama yaptı. Beyaz tülbent takarak, açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için maske takan anneler, eylemcilerin fotoğraflarını taşıdı. Onlarca annenin yanı sıra, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ve HDP Silopi Belediye Eşbaşkanı Süleyman Şavluk ile çok sayıda partili açıklamaya katıldı. Açıklama sırasında sık sık, “Bijî berxwedana zindanan” sloganı atıldı. 
 
KAÇMAZ: ANNELER BARIŞ VE HUZUR İSTİYOR
 
Burada konuşan HDP’li Kaçmaz, şiddet sarmalının son bulması için hükümete adım atma çağrısında bulundu. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve tutukluların, “barış olsun, savaş bitsin” diye açlık grevi eylemlerine başladıklarını vurgulayan Kaçmaz, “Annelerimizin yüreği yanıyor. Acı çekiyorlar. Daha fazla acı çekilmemesi için Kürt sorununun ivedilikle çözülmesi gerekiyor. Anneler barış ve huzur istiyor. Onların yolunda yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
ANNE DENİZ: SOKAKLARDA OLACAĞIZ
 
Ardından konuşan açlık grevi eylemcisi Mehmet Deniz’in annesi Peri Deniz ise, çocuklarına destek vermek ve talepleri karşılanıncaya kadar sokaklarda olacaklarını vurguladı. Anne Deniz, “Biz sadece barış istiyoruz. Bize ‘vatandaşımız’ diyorlar. Ancak anneleri darp ediyorlar. Bu nasıl vatandaşlık? Sadece barış istiyor ve tecrit kalksın” dedi. 
 
Açıklama, “Bijî berxwedana zindanan” sloganıyla son buldu. 
 
TAYBET ANA’NIN EVİNE YÜRÜYÜŞ
 
Açıklamanın ardından anneler, sokağa çıkma yasağı sırasında vurularak, cenazesi günlerce sokak ortasında bekletilen Taybet İnan’ın (Taybet Ana) evine kadar yürüdü. Zılgıtlar ve sloganlarla yürüyen anneler, Taybet İnan’ın ailesini ziyaret etti. 
 
Program, mezarlık ziyaretiyle son buldu. 
(MA)
Bu haber 111 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..