Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Bakırköy, Gebze ve Diyarbakır’da tutuklu annelerine saldırı

Bakırköy, Gebze ve Diyarbakır’da tutuklu annelerine saldırı

10 Mayıs 2019, 15:22

Çocukları cezaevinde açlık grevinde olan annelerin yapmak istediği eylemler İstanbul Bakırköy, Kocaeli Gebze ve Diyarbakır’da polis tarafından yine engellendi.

Çocukları cezaevlerinde tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan annelerin Diyarbakır, Kocaeli Gebze ve İstanbul Bakırköy’de yapmak istedikleri eylemler polis tarafından engellendi. Annelere, avukatlara ve vekillere biber gazı ve tazyikli suyla saldıran polis çok sayıda anneyi gözaltına aldı.

BAKIRKÖY

Tecridin kaldırılması için açlık grevine başlayan tutukluların anneleri, İstanbul Bakırköy Cezaevi önüne yürümek istedi.

Yürüyüşe engel olan polis anneleri gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Mezopotamya Haber Ajansı Muhabiri İrfan Tunççelik de bulunuyor.

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ın polisle konuşarak engellemenin anayasaya aykırı olduğunu belirtmesi gözaltılara engel olamadı. Polisler tek bir uyarı yaptıktan sonra bütün anneleri gözaltına aldı.

GEBZE

Tecride karşı açlık grevinde olan çocuklarına ve yakınlarına destek olmak için ailelerin Kocaeli Gebze Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlattığı nöbet eylemi de 32’nci gününde devam etti. Araçlarıyla Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önüne gelen ailelerin cezaevi önünde inmesine izin verilmedi. Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Fatma Kurtulan ve Şevin Coşkun da destek verdi.

AİLELER ABLUKAYA ALINDI

Cezaevi çevresi çevik kuvvet polisi, panzer ve TOMA ile kapatıldı. Aileler cezaevinin karşısında bulunan sokağa yönlendirildi. Araçlarından inmek isteyen ailelere polis engel oldu. Milletvekili Fatma Kurtulan polis amiri ile tartışarak yapılanın hukuksuz olduğunu söyledi. Ailelerin eyleminin barışçıl olduğunu, bunun güvenlik tedbiri alınması gerektirecek bir durum olmadığını ifade eden Kurtulan’a polis amiri “Ben emirlere uyuyorum. Cezaevi önünde eylem yapmak, toplanmak yasaktır. Araçtan inmeleri halinde gözaltı yapacağız” yanıtını verdi.

POLİS: SİZ GAZETECİ DEĞİLSİNİZ

Bu sırada polis olay yerinde bulunan herkesin GBT’sine baktı. Polis ayrıca haber takibi yapan gazetecilerin de çekim yapmasına engel oldu. Polis gazetecilere, “Siz gazeteci değilsiniz burada çekim yapamazsınız” dedi. Gazeteciler haber takibi yaptıklarını belirterek çekime devam ettiği sırada polis amiri, gazetecilerin çekim yapmasını engelleyerek, “Siz beni teşhir ediyorsunuz. Benim yüzümü çekiyorsunuz. Günlerdir yüzüm çekilerek teşhir ediliyorum” iddiasında bulundu.

Polis ablukasına alınan aileler, bir süre cezaevi yakınında durduktan sonra alandan ayrıldı. Aileler eylem kararlılıklarını yineleyerek yarın tekrar cezaevi önünde olacaklarını belirtti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da da devam eden tutuklu yakınlarının ve annelerinin eylemine polis yine saldırdı. Onlarca Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), zırhlı araç, ranger ve çevik kuvvet ekip polisleri ile parkı ablukaya alan polisler, parka giriş çıkışları da engelledi. Annelere destek vermek isteyen yurttaşlara tepki gösteren polisler, gazetecilerin çekim yapmasını da engelleyerek, eylemin gerçekleştiği Batıkent Kavşağı’ndan uzaklaştırdı.

AVUKATLAR BEYAZ TÜLBENTLERİYLE ANNELERİN YANINDAYDI

Öte yandan Koşuyolu Caddesi’nde toplanan annelere Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ve HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Semra Güzel eşlik etti. Avukatlar cübbeleri ve beyaz yazmalar ile annelerin yanında yer aldı.

Yürüyüş yapmak isteyen anneler polis tarafından abluka altına alındı. Anneler “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxwedana zindana” sloganları ile oturma eylemine geçerek polis engeline tepki gösterdi. Yürüyüşte ısrar edilmesi üzerine tutuklu anneleri, avukatlar ve vekiller Batıkent Kavşağı’nda oturma eyleminde olan annelere doğru yürüyüşe geçti.

POLİS GAZETECİLERE ŞİDDET UYGULADI

Sloganlar eşliğinde Batıkent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitleye polis saldırdı. Anneleri yerlerde sürükleyen ve darp eden polisler, coplar ve tazyikli suyla kitleyi dağıtmaya çalıştı. Bu sırada çekim yapan muhabirlerimiz Beritan Canözer ve Medya Üren polislerin şiddetine maruz kaldı. Basın çalışanlarının çekim yapmasına izin verilmiyor.

Pirhaber

Bu haber 374 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..