Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP’den 24 Nisan açıklaması:

HDP’den 24 Nisan açıklaması:

24 Nisan 2019, 21:04

24 Nisan Ermeni Soykırımı'na ilişkin açıklama yapan HDP, "İnsanlık suçlarını lanetlemek, tarihsel hakikatlerle yüzleşmek inançlardan özür dilemek ve onarıcı adalet yollarına başvurmak ortak bir gelecek için vazgeçilmez adımlardır" dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 24 Nisan Ermeni Soykırımı'na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 24 Nisan’ın üzerinden 104 yılı geçtiğini hatırlatarak, “İki yüzden fazla Ermeni aydının evlerinden alınarak ölüme yollanması ile başlayan süreç, yüz binlerce Ermeni’nin sürgünü ve pek çoğunun sistemli olarak katledilmesiyle devam etti" ifadelerine yer verdi. 
 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: 
 
"Farklılıkları silmek ve homojen bir toplum yaratmak; tek ırk-tek din-tek dil anlayışını hakim kılmak; bu topraklarda farklı halkların ve inançların yaşadıklarını unutturmak hedefi o günden bu yana süregeldi.  Farklı halkların ve inançların bir arada yaşadığı bu topraklar üzerinde, hiçbir etnik kimlik, dil, kültür ya da inancın bir diğerinden üstün olmadığı halen genel kabul görmedi. Coğrafyamızı çoraklaştıran büyük suçlarla ve utançlarla yüzleşmek konusu hep ertelendi. 
 
İnsanlık suçlarını lanetlemek ve tarihsel hakikatlerle yüzleşmek; mağdur halklar ve inançlardan özür dilemek ve onarıcı adalet yollarına başvurmak; birbirini anlamak ve yaraları samimi bir yaklaşımla sarmak ortak bir gelecek için vazgeçilmez adımlardır. Vicdan ve adalet duygularını geliştirmek, acıları paylaşmak, demokratik, barışçı ve eşit bir geleceği birlikte kurabilmenin de yoludur.  Anadolu ve Mezopotamya’nın kadim halkları olarak, 104 yıllık acıları paylaşıyor, o süreçte yaşamını yitirenleri bir kez daha hüzün ve saygıyla anıyoruz."
Bu haber 407 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..