Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Türkiye basın özgürlüğünde 157'nci sırada

Türkiye basın özgürlüğünde 157'nci sırada

18 Nisan 2019, 13:03

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 157'nci sırada yer aldı.

Türkiye'ye demokrasinin gerilemesi konusunda sert eleştirilerin getirildiği raporda, "Hukukun üstünlüğü, olağanüstü cumhurbaşkanlığı yetkilerinin bulunduğu 'Yeni Türkiye'de kaybolmakta olan bir hatıra" ifadeleri kullanıldı.

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni açıkladı. Türkiye 180 ülkenin yer aldığı listede 157’nci sırada. Türkiye geçen yıl da listede 157’nci sırada yer almıştı. RSF’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde ilk 3 sıradaki ülke de değişmedi. Basın özgürlüğünü en iyi tesis eden üç ülke sırasıyla Norveç, Finlandiya ve İsveç oldu.
 
KAŞIKÇI'NIN ÖLDÜRÜLMESİ SUUDİ'Yİ GERİLETTİ
 
Listenin son sıralarında ise değişiklik yaşanarak, 2017 ve 2018’de son sırada yer alan Kuzey Kore bir basamak yükselerek 179’uncu basamağa yerleşti. Son sırada Türkmenistan yer alırken, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sorumlu tutulan Suudi Arabistan da üç basamak gerileyerek 172’nci sıraya indi.
 
Türkiye’ye hukukun üstünlüğü ve demokrasinin gerilemesi konusunda sert eleştiriler getirilen raporda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinin medyadaki eleştirel seslere karşı yürüttüğü cadı avı 2016’daki başarısız askeri darbeden sonra zirve yaptı” denildi. 
 
'ONLARCA MEDYA KURULUŞU ORTADAN KALDIRILDI'
 
Raporda şu ifadeler kullanıldı: “Onlarca medya kuruluşunun ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin en büyük medya grubunun hükümet yanlısı bir şirket tarafından alınmasından sonra yetkililer, çoğulculuktan geriye kalan çok az şey üzerindeki baskıyı artırıyor. Geriye kalan az sayıdaki medya kuruluşu taciz altında ve marjinalize ediliyor."
 
YENİ NORM: CEZAEVİ
 
Türkiye için “dünyada en çok gazetecinin hapse atıldığı ülke” tespitini yineleyen RSF, “Mahkemeye çıkarılmadan önce cezaevinde bir yıldan uzun süre geçirmek yeni kural ve uzun cezalar da yaygın” ifadelerini kullandı. Tutuklu gazetecilere ve kapatılan medya kuruluşlarına yasal temyiz haklarının verilmediğini de belirten RSF şu tespitte bulundu: “Hukukun üstünlüğü, olağanüstü cumhurbaşkanlığı yetkilerinin bulunduğu ‘Yeni Türkiye’de kaybolmakta olan bir hatıra. İnternet sitelerine ve sosyal medyaya karşı sansür görülmemiş boyutlara ulaştı ve yetkililer şimdi, internetteki video sitelerini kontrol altına almaya çalışıyor.”
 
RSF, kendi Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma eylemine katıldığı için “terör propangadası yapmakla” suçlandığını ve Türkiye’nin “Cennet Belgeleri (Paradise Papers)” konusundaki haberleri nedeniyle bir gazeteciye dava açılan tek ülke olduğu hatırlatıldı. Gazeteci Pelin Ünker’in Cennet Belgeleri nedeniyle 13 ay hapse mahkûm edildiği ve ağır para cezasına çarptırıldığı hatırlatıldı. Hükümetin “vatanasever değil” diye nitelediği araştırmacı gazeteciliğin cezalandırıldığı belirtildi. 
Bu haber 299 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Boksör İsmail Özen, Almanya’da spor, medya ve iş dünyasında tanınan bir isi..