Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP’li Önlü’den Dersim’deki ihraçlara ilişkin soru önergesi

HDP’li Önlü’den Dersim’deki ihraçlara ilişkin soru önergesi

12 Nisan 2019, 09:03

Halkların Demokratik Partisi Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’deki ihraçlara ilişkin TBMM’ne soru önergesi verdi.

Önergede, “Haklarında herhangi bir suç ve soruşturma bulunmadığı halde yüzlerce emekçi nasıl ve kimler tarafından KHK listelerine yazılmıştır” ifadeleri kullanıldı. 

Dersim’de 15 Temmuz sonrası OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan Eğitim Sen’e bağlı 87, SES’e bağlı 82, BES’e bağlı 11, TÜM-BEL-SEN’e bağlı 12, TARIM-ORKAM-SEN’e bağlı 18, YAPI-YOL-SEN’e bağlı 6 ve DİSK’e bağlı 75 olmak üzere toplamda 291 kişi işsiz bırakılarak en temel haklarını kullanmaları fiilen engellenmiştir. Son günlerde bu haksız ve hukuksuz ihraçlara yönelik “tuncelikuşu22” adlı twitter hesabından çeşitli açıklamalar yapılmakta ve ciddi iddialar ortaya konmaktadır.

Bu iddialara ilişkin HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na verilmek üzere 3 soru önergesi hazırlamıştır.

 

 

“İHRAÇLARIN GERİ DÖNMESİ ADINA ÇALIŞMA OLACAK MI?”

Soru önergelerinde şunlar belirtildi:

“-AKP ve Memur Sen üyesi ve yöneticisi olan bazı şahısların masa başında siyasi ve kişisel intikam hırsıyla kendilerine husumetli olan sevmedikleri kişileri ihraç listelerine yazdıkları ve iadeler içinde para talep ettikleri iddiaları doğru mudur? ‘tuncelikuşu22’ adlı hesaptan ortaya atılan iddialar ve açıklamalar için bakanlık olarak bir soruşturma başlatacak mısınız?

-Haklarında herhangi bir suç ve soruşturma bulunmadığı halde yüzlerce emekçi nasıl ve kimler tarafından KHK listelerine yazılmıştır? Bu kişiler arasından dönmek isteyenlerden para istenmiş midir?

-‘tuncelikuşu22’ adlı hesapta iddialara konu olan kişi ve yöneticiler hakkında idari soruşturma başlatacak mısınız?

-Haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen eğitim çalışanlarının geri dönmesi adına bir çalışmanız olacak mıdır?”

Bu haber 48 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim’de hayvanlarını otlatırken kaybolan Engin Eroğlu’nun cep telefonu ve..