Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim Barosu' n dan açıklama

Dersim Barosu' n dan açıklama

12 Nisan 2019, 08:14

Dersim Barosu, Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ancak belediye başkanlığını kazanan adaylara mazbata verilmemesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “KHK’li adaylara mazbata verilmemesinin kanuni dayanağı yoktur. YSK kararları kanunsuz olup eşitlik maddesi ve masumiyet karinesine aykırıdır” denildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun belediye başkanı seçilenlere KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbata vermemesine ilişkin Dersim Barosu açıklama yayınladı.

Mazbata verilmemesi durumunun kanuni dayanağının olmadığı belirtilen açıklamada, “Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçilme yeterliliğine sahip olduklarına onay vererek adaylık başvurularını kabul ettiği KHK’li adayların, seçimleri kazanmaları sonrası mazbatalarının verilmemesi yönünde aldığı kararı “kanunsuz olarak tanımlıyoruz” ifadeleri yer aldı.

“YSK KARARI EŞİTLİK MADDESİNE AYKIRIDIR”

Açıklamada, “YSK seçilme yeterliliğine sahip olduklarına onay vererek adaylık başvurularını kabul ettiği KHK’li adayların, seçimleri kazanmaları sonrası mazbatalarının verilmemesi yönünde aldığı kararı “kanunsuz olarak değerlendiriyor. Eşitlik ilkesi insan hakları bakımından temel bir ilke olup İnsan Hakları Evrensel Bildirisi (1948) 1. maddede, insanların nerede eşit olduğu da açıklığa kavuşturulmuştur: Haklarda ve onurda eşitlik. Bu durum doğuştan itibaren gelen eşitliktir. Sadece haklara sahip olmak, onları kullanmak-yaşamak bakımından değil, insan onuruna sahip olmak bakımından da eşitlik!
Evrensel Bildiri’nin 2. maddesinde, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin (Irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin) bildiride yer alan tüm haklara ve özgürlüklere herkesin sahip olduğu vurgulanır” denildi.

 

 

Açıklama şöyle devam etti:

“7. maddede de ayrımcılık yasağı yer alır (Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasa tarafından eşit korunmaya hakkı vardır. Herkes, bu Bildiri’ye aykırı herhangi bir ayrımcılığa ve ayrımcı kışkırtmalara karşı eşit korunma hakkına sahiptir). Herkes her nerede olursa olsun hukuk kişiliğinin tanınması hakkını haizdir. 10 madde de herkes, haklarının, vecibelerinin veya kendisine karşı cezai mahiyette herhangi bir isnadın tespitinde, tam bir eşitlikle, davasının bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından adil bir şekilde ve açık olarak görülmesi hakkına sahiptir. 11 madde de Bir suç işlemekten sanık herkes, savunması için kendisine gerekli bütün tertibatın sağlanmış bulunduğu açık bir yargılama ile kanunen suçlu olduğu tespit edilmedikçe masum sayılır.

Son zamanda alınan YSK kararları Eşitlik maddesi ve birçok maddeye ve masumiyet karinesine
aykırıdır.”

PİRHA/DERSİM

Bu haber 61 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim Belediyesi, ''Kayyum tarafından işten çıkarılan işçilerin iş..