Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / FEDA, "Ölümler yaşanmadan duruma müdahale edilmeli"

FEDA, "Ölümler yaşanmadan duruma müdahale edilmeli"

10 Nisan 2019, 19:31

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Veli Kaya seçim sonuçları ve açlık grevlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya PİRHA’ya yaptığı değerlendirmede her türlü hile ve baskılara rağmen 31 Mart seçimlerinde önemli sonuçlar elde edildiğini belirtti. Türkiye metropollerinde HDP’nin seçim stratejisinin de önemli rol oynadığını dile getiren Kaya, İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerde faşizmin yenildiğini söyledi.

AKP’nin İstanbul’u kaybetmemek için hala çaba harcadığının altını çizen Kaya, “Hala kaybetmek istemiyor ve direniyor” dedi.

Seçim sürecindeki ittifakı daha da derinleştirmek gerektiğini vurgulayan Kaya, “Halkların, ezilenlerin bu birlikteliği devam ettirmesi gerekiyor ve bu faşizmi sonlardırmak gerekiyor” diye konuştu.

“ÖLÜMLER YAŞANMAMASI İÇİN DURUMA MÜDAHALE EDİLMELİ”

Tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in eylemine de değinen Kaya, “Ülkenin tamamında bir tecrit var. Hapishaneler dolmuş durumda. 10 binlerce insan suçsuz yere orada. Devlet bunların olası muhalefet mücadelesini engellemek maksadıyla onları tecrit altına almıştır. Alevi felsefesinde tüm canlılar kutsaldır, taşın bir ruhu vardır. Tüm canlı ve cansızlar, insan yaşamı kutsaldır. Fakat bu varolan faşizme karşı bu insanlar bedenlerini açlığa yatırmıştır. Zira başka yol kalmamıştır. Ölümlerin yaşanmaması için bütün kesimlerin duruma müdahale etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Pirhaber

Bu haber 95 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi kadınlarına tarihsel olarak “Yolda kadına biçilen rol nedir?” ve “Bu ..