Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / TKP/SMF ile HDP’nin utancı; Dersim’e faşizmi getirmek

TKP/SMF ile HDP’nin utancı; Dersim’e faşizmi getirmek

07 Nisan 2019, 10:08

"Bundan sonra yapılması gereken; HDP’nin Dersim siyasetini özelleştirip bir Sadekar gibi titizlikle çalışması, yeni bir Dersim siyaseti inşa etmesi, TKP/SMF’nin ise HDP’ye dönük “kaybettirici siyaseti”ni gözden geçirmesi, kaybettirmesi gerekenin AKP ve CHP olduğunu bilince çıkarmasıdır."

İç burukluğuyla yazıyorum, hüzünlüyüm, bir sonbahar bulutu gibi öfkeliyim, çünkü Dersim’de legal siyaset tarihinin en büyük hezimeti yaşandı, çünkü Büyük İskender’in bile giremediği Dersim’e 21’inci yüzyıl faşizmini soktular.

Uzaktayım, HDP Dersim’de nasıl bir seçim çalışması uyguladı, stratejisi neydi bilmiyorum. Bildiğim, Dersim’de klasik, toptancı bir seçim çalışmasının yapılmaması gerektiğidir. Zira Dersim bir Lori Kuşu gibidir, renk ahengidir, bu yüzden “Kırmanciye Beleke” denir. Bu; ideolojik, siyasal, sınıfsal, toplumsal, sosyal, inançsal ve kültürel renkliliktir.

İlericidir, aydınlanmacıdır, devrimci ve değişimcidir Dersim.

Toplumsal aidiyetleri farklıdır, özgürlükçüdür.

Duygusaldır; yukarıda saydığım özelliklerin tamamını önce hissetmesi gerekir, içselleştirirse bir mantığa oturtur, yoksa arkasında bırakır, önüne bakar, yeni arayışlara girer; bir Lori gibi ne kadar renkliyse o kadar ele avuca sığmaz, kafese koysan durmaz, gerektiğinde göç etmekten imtina etmez.

Dolayısıyla Dersim’de yapılması gereken seçim çalışması buna göre yapılmalıdır; her ilçeye, her köye, her mezraya, her aileye, her bireye yönelik ayrı bir çalışma, ayrı bir politika gerektirir.

Bir Sadekar’ın mücevheri işlemesi gibi, Sadekar sabrı ve titizliğiyle işlenmesi gereken bir yerdir Dersim.

Ama bu samimi yapılmalıdır, HDP’nin Dersim’e dair siyaseti, stratejisi böyle ve samimi olmalıdır.

Bunu 2007 parlamento seçimlerinde uygulamaya çalıştık ve başardık, Dersim o zaman Kürt siyasetinden ilk kez bir milletvekilini, Şerafettin Halis’i parlamentoya gönderdi.

Şimdi, doğrudan “böyle yapılmadı ya da HDP’nin Dersim stratejisi böyle değildi” diyemem, uzaktayım ve bilmiyorum, ancak büyük bir eksiklik, büyük bir hata olduğu açık. Bu, -yerel yönetimler ekseninde söylersek- belediye hizmetleri için de geçerli. Belediyelerin öteden beri iyi bir sınav vermediğini biliyorum, nedenleri olabilir, ancak kabul görmez. Tıpkı “Kayyum atandı, zaten mağduruz, bu yüzden halk bize oy verir” anlayışının 31 Mart’ta kabul görmediği gibi.

Şimdi tartışılıyor Dersim seçimleri.

Tartışılmasın, tartışmayın!

HDP de TKP/SMF de Dersim’de yenilmiştir!

TKP/SMF, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun komünal yaşam ekerek filizlendiği Ovacık’ı dahi CHP’ye kaptırmış ve diğer hiçbir ilçeyi alamamışsa -Dersim merkezi almasını bu bağlamda başarı saymıyorum-, yenilmiştir.

HDP, kayyum darbesine rağmen merkezi TKP/SMF’ye verip hiçbir ilçeyi dahi alamamış ve beşini CHP’ye ikisini AKP’ye kaptırmışsa, yenilmiştir.

HDP’yi de TKP/SMF’yi de Dersim özelinde eleştirmiyorum, suçluyorum.

HDP ile TKP/SMF Dersim’i, aşırı hesapsızlık, stratejisizlik ve siyasal bilmezlik sonucu -beş ilçede CHP’den belediye başkanı seçilen arkadaşları tenzih ederek söylüyorum, ama bu da başka bir yaman çelişkidir- CHP ve AKP’ye teslim etmiştir.

Sadece merkezin TKP/SMF’de olması beni yeterince sevindirmiyor, hevesim mutlu olmuyor, kursağımda kalıyor.

Çünkü Dersim “kardeş çekişmesi” sonucu elbirliğiyle faşizme verilmiştir.

Zira soruyorum; neden ittifak yapılmadı?

O küçücük ilçelerin seçmen sayısı ve potansiyeli belli, asker-polis-memur-öğretmen potansiyeli belli, ufak bir yoklamayla eğilimler belirlenip hesaplar yapılarak merkez de dahil ortaklaşmaya gidilebilirdi, böylece beş ilçe CHP’ye iki ilçe AKP’ye kaptırılmazdı.

Kimse “biz yapmak istedik ama onlar yanaşmadı” filan demesin, ne pahasına olursa olsun yapılmalıydı, bu öngörüye sahip olunmalıydı, zira pahası ortada; Çemişgezek’i saymıyorum, hadi CHP’yi de kenara koyuyorum, siz, Dersim’i hala “çıban” gören, elinden gelse bir kaşık suda boğacak olan AKP-MHP faşizmini Mazgirt üzerinden Dersim’e soktunuz.

Bu utançtır, ayıptır, ihanettir; büyük bir yenilgidir!

Kalbiniz azap çekmeli, bu sonuca neden olan siyasal aklınız intihar etmelidir.

Bunu içten söylüyorum.

***

Bundan sonra yapılması gereken; HDP’nin Dersim siyasetini özelleştirip bir Sadekar gibi titizlikle çalışması, yeni bir Dersim siyaseti inşa etmesi, TKP/SMF’nin ise HDP’ye dönük “kaybettirici siyaseti”ni gözden geçirmesi, kaybettirmesi gerekenin AKP ve CHP olduğunu bilince çıkarmasıdır.

Aksi halde bir dahaki seçimde ikisi de ve hepimiz, daha büyük yeniliriz.

 

Kaynak: Nupel.net

Bu haber 71 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim Belediyesi, ''Kayyum tarafından işten çıkarılan işçilerin iş..