Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Çocukların tam gün eğitimi gerici vakıflara teslim edildi

Çocukların tam gün eğitimi gerici vakıflara teslim edildi

06 Nisan 2019, 09:58

MEB, Diyanet ve Belediye ortaklığı ile başlatılan 'küçük hafızlar' projesi ile çocuklar okullarda geçirdiği tam gün sürede, gerici vakıflara teslim edildi.

Gerici yapılarla ortaklık protokolleri yargı tarafından bir bir iptal edilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), vakıf görünümlü tarikat ve cemaatlerle işbirliğine hız kesmeden devam ediyor. Devlet okulu olmasına karşın vakıf kurslarında dini eğitim verme ısrarını sürdüren MEB, Asımın Nesli Vakfı ile İstanbul’da “Küçük Hafızlar Projesi” adı altında bir ‘proje’ başlattı. 10 yaşındaki çocuklar 4 yıllık eğitim için, günün yarısını vakfın “proje okulumuz” olarak tanıttığı Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda, diğer yarısını okulla beraber aynı bahçe içerisinde yer alan vakfın kursunda geçirecek.

YARGI KARARLARINI ÇİĞNİYOR: “EĞİTİM KAMU HİZMETİDİR DEVREDİLEMEZ”

MEB, dini vakıflarla olan işbirliğinde kamusal hak olan eğitim hizmetinin devredilemeyeceğine ilişkin yargı kararlarına karşın gericilerle işbirliğine ara vermeden devam ediyor. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göreTürkiye’nin dört bir yanında vakıf görünümlü tarikat ve cemaat uzantıları ile protokoller imzalayan bakanlık, son olarak İstanbul’da devlet okulunda verilmesi gereken eğitimi devretti. MEB’in, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Bağcılar Belediyesi, Asımın Nesli Vakfı ve Asımın Nesli Kuran Kursu ortaklığı ile “Küçük Hafızlar Projesi” adı altında çocukları vakıflara teslim ettiği ortaya çıktı.

OKUL DIŞI EĞİTİM KURSLARI YASAK…

Proje kapsamında çocukların Kuran kursunda yatılı olarak eğitim görecekleri öğrenildi. MEB’in emanet ettiği çocukların, günün yarısını vakfın “proje okulumuz” olarak tanıttığı Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda, diğer yarısını okulla beraber aynı bahçe içerisinde yer alan Asımın Nesli Kuran kursunda eğitim görerek geçirecekleri belirtildi. Bakanlığın okul yetersizliği nedeniyle ülke genelinde başlatamadığı “tam gün eğitim” vakıf eli ile dini eğitime dönüştürülmüş oldu. Ayrıca, okul dışı eğitim kurslarının yasak olmasına karşın vakıf, “okul derslerine takviye olarak akşamleyin MEB ve özel okullardan gelen öğretmenler tarafından etüt dersleri yapılacaktır” diyerek çalışmaların sadece hafızlık eğitimi ile sınırlı kalmayacağını duyurdu.

ÖĞRENCİLER 4 YIL GERİCİ VAKFA EMANET

MEB’in onay verdiği proje “hafızlık programı” adı altında 4 yıl sürecek bir eğitim süreci olarak planlandı. Öğrencilerin 5. sınıfta hafızlığa hazırlık, 6. ve 7. sınıflarda hafızlık, 8. sınıfta ise hafızlık tekrarı ve talim ile eğitimlerini tamamlayacakları belirtildi. Programın okulların açık olmadığı, 17 Haziran 2019 tarihinde yaz dönemi hazırlık kursu ile başlayacağı duyuruldu.

SINAV SÜRECİ YETMEYECEK, ÇOCUKLARA MÜLAKATA DA ALINACAK

Programa her isteyen öğrencinin katılamaması da dikkat çekti. MEB’in sınavının haricinde sınav yapılacağı belirtilirken, 21 Nisan’da yazılı sınav yapılacağı, başarılı öğrencilerin yaz döneminde hazırlık kursunu tamamlayarak ardından da mülakat sınavına girecekleri belirtildi. Mülakat sınavında 5. sınıfa devam eden öğrencilerden akıcı Kuran okumaları, ezberleyecekleri dua ve surelerle ezber konusunda ise ses, mahreç, talim ve tecvid kriterleriyle değerlendirilecek. Yaz boyunca öğrencilerin sadece 24 günlük bir ara vereceklerinin aktarıldığı projede, öğrenciler okulların açılmasından önce 2 Eylül’de hafızlık hazırlık eğitimine başlayacak. Vakfın duyurduğu programın şartlarında “yazılı sınavda başarılı olmak”, “yaz dönemi kursuna katılmak”, “mülakatta başarılı olma”nın yanı sıra “Ortaokul kaydını proje okulumuz olan Bağcılar Anadolu İmam Hatip Ortaokuluna yapmayı kabul etmek” ifadelerinin yer alması, vakfın devlet okulu ile işbirliğini de gösterdi.

Bu haber 283 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..