Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 5 kardeş 3 farklı cezaevinde aynı direnişte

5 kardeş 3 farklı cezaevinde aynı direnişte

05 Nisan 2019, 11:09

Yaşları 20 ila 31 arasında değişen 5 kardeş, tutuklu bulundukları 3 farklı cezaevinde PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin sonlandırılması talebiyle açlık grevinde.

Çocukları aç iken, boğazlarından lokma geçmediğini söyleyen Ahmet ve Şermin Ertunç çifti, “Evlatlarımızın arkasındayız” mesajı verip, tecrit konusunda adım atılmasını istedi.

 
PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde cezaevlerindeki binlerce siyasi tutuklunun sürdürdüğü açlık grevi eylemi sürüyor. Açlık grevinde bulunan tutuklular arasında 3 farklı cezaevinde tutuklu bulunan Fırat (31), Murat (30), Ali (25), Recep (24) ve Ferhat Ertunç (20) isimli 5 kardeş de var.
 
90 gündür açlık grevinde olan kardeşlerden Fırat, Diyarbakır T Tipi Cezaevi'nde tutuklu iken, Murat ve Recep Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde; Ali ile Ferhat ise Van F Tipi Cezaevi'nde 36 gündür açlık grevinde. 
 
Bugün hepsi tutuklu bulunan kardeşler, farklı tarihlerde cezaevine girip çıkmış olmaları nedeniyle 2008 yılından bu yana hiç yanyana gelemedi.
 
Açlık grevindeki kardeşlerin Hakkari'nin Bulak Mahallesi’nde yaşayan anne ve babası Şermin-Ahmet Ertunç çiftinin ise, gözü kulağı cezaevlerinde. Gelen her ölüm haberiyle birlikte çocukları ve diğer tutuklulara dair endişeleri artan çift, tecridin sonlandırılması yönündeki talebin yerine getirilmesi beklentisi içerisinde.
 
Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu olan büyük oğlu Fırat'a, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 16 yıl hapis cezası verildiğini belirten baba Ahmet Ertunç, Tekirdağ Cezaevi’ndeki çocuklarından Murat'a aynı suçlamayla 25 yıl, Ali ile Recep'e "yardım ve yataklık" iddiasıyla iki ayrı dosyadan 14’er yıl, Ferhat’a ise benzer suçlamalarla 12 yıl ceza verildiğini söyledi. 
 
Baba Ertunç, beş oğluna toplamda 81 yıl hapis cezası verildiğini kaydetti.
 
'ONURLU KÜRT OLDUKALRI İÇİN CEZAEVİNDELER' 
 
Çocuklarının sadece onurlu birer insan ve Kürt oldukları için bugün cezaevinde olduğunu söyleyen baba Ertunç, “Başka da hiçbir suçları yok. Adam öldürmemişler, ellerine değil silah bir çakı dahi almamışlar. Oğullarımın talebi bizlerin de talebidir. Sonuna kadar da onlarla olacağız. Cezaevlerinden ölüm haberlerinin gelmesini istemiyoruz. Bizler evlatlarımız için yaşıyoruz” diye konuştu. 
 
EŞİYLE 11 YILDIR CEZAEVİ YOLLARINDA 
 
Çocuklarını görebilmek için eşiyle birlikte 11 yıldır cezaevlerinin yollarını aşındıran anne Şermin Ertunç de, "Kanımızın son damlasına kadar evlatlarımızın yanındayız. Kürtler tutuklanmayla, öldürmeyle bitmez” diyerek çocuklarının ve taleplerinin arkasında. 
 
Telefonla en son çocuklarından Fırat ile konuştuğunu paylaşan anne Ertunç, “Birkaç gün önce Fırat ile konuştuk. Açlık grevlerine sonuna kadar devam edeceklerini ve mutlaka başaracaklarını söyledi. Görme konusunda sorun yaşadığını ve bacaklarında ağrıların başladığını söyledi.Evlatlarımız içerde aç iken, bizlerin boğazından bir lokma bile geçmiyor. Evimizde yemek yapamıyor, uyuyamıyoruz. Oğullarımızın her zaman yanındayız. Bizler kesinlikle davamızdan vazgeçmeyeceğiz ve evlatlarımızın arkasındayız" dedi. 
 
"Çocuklarımızın ölüm haberini almayalım" diyen Ertunç çifti, tüm kamuoyuna tecrit ve açlık grevleri konusunda harekete geçmeleri için çağrıda bulundu.
MA
Bu haber 281 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..