Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DAD: Tekçi zihniyete karşı kardeşliği haykıranlar gözaltına alınmakta

DAD: Tekçi zihniyete karşı kardeşliği haykıranlar gözaltına alınmakta

20 Mart 2019, 18:24

Demokratik Alevi Derneği genel merkez ve şubeler, gözaltına alınan Ankara Eş Başkanı Mustafa Karabudak ile DAD Genel Sekreteri Murat Işık ve sanatçı Gülseren Kılıç için basın toplantısı yaptı. Açıklamada “Hakikat aşkı ile gayret edenlerin zulme uğradığı günlerden geçiyoruz” denilerek gözaltında bulunanların derhal serbest bırakılması istendi.

Demokratik Alevi Derneği, gözaltına alınan Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak ile hakkında gözaltı kararı bulunan DAD Genel Sekreteri Murat Işık ve DAD üyesi olan sanatçı Gülseren Kılıç için basın açıklaması yaptı.

Toplantıya HDP Ankara İl Eş Başkanı Hüseyin Gevher, Ana Fatma Cemevi Eş Başkanı Hasan Altun ile Alınteri gazetesinden Zarife Çamalan katıldı.

Açıklamayı okuyan DAD Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Fırat, “Hakikat aşkı ile gayret edenlerin zulme uğradığı günlerden geçiyoruz” diyerek insan hakları mücadelesi veren kurumların baskıya uğradığını söyledi.

 

 

“ÜLKEMİZDE ADETA SAVAŞ KOŞULLARI YAŞANMAKTA”

Fırat açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

“Hak ve adalet isteyenlerin susturulmak istendiği zor ve zulmat dolu vakitlerdeyiz. Adalet arayışındaki canlarımızın hanelerine rızasız giriliyor yahut masum u Pak olan evlatlarımızın kanları toprağa düşüyor ve mürşidi kamilullah olan kadınlarımız canlarından oluyor ve her an bu zulümlere tanık olan bir anamızın havarları gök kubbeyi yırtıyor. Hakk yasası ile varlık sahasının asılları olan cümle canın açlığa, adaletsizliğe, hukuksuzluğa, tekçiliğe mahkum edilmek istenmesi asla kabul edeceğimiz bir durum değildir. Devletin dini adalettir diyen Aliyel Mürteza’nın musahipleri olarak bizler devleti sebep olduğu mağduriyetlere ve ihlallere son vermesi çağrısında bulunuyoruz. Zulme karşı direnmek farzdır ve ayetullahtır. Zulme karşı duranların soruşturmaya tabi tutulması, sürgüne yollanması yahut gözaltına alınması dahası cezaevlerine konulması yani hak ve adaleti dillendirenlerin susturulmaya çalışılması türünden uygulamalar son günlerde giderek artmaktadır.

Ancak bilinmelidir ki hak ihlal ve gasplarının artması tarafı olduğumuz adalet ve hak arayışçılarına yapılanları normal görmemizi sağlamayacaktır. Biz Nemrud’a karşı nebi İbrahim’in ,biz Firavun’a karşı Hz Musa’nın biz Roma valisine karşı Hz.İsa’nın biz Muaviye’ye karşı Aliyyel Mürteza’nın ve biz Yezid’e karşı Hüseyini Deşti Kerbalanın tarafıyız. Zalimlere eğilmedik ve eğilmeyeceğiz. Hakk’tan ve Hakikatten yana saf tuttuk ve tutmaya da devam ediyoruz. Özellikle seçimlerin yaklaşması ile beraber mevcut hükümetin bu baskılarını arttırması, adalet isteyenlerin hedef göstermesi kaybedebilinirlik korkusudur. Bizler biliyoruz ki korkunun ecele faydası yoktur. Sultan Süleyman’a kalmayan dünyayı kimse son yolculuğunda cebine koyup götüremeyecektir. Aslolan razılı ve rızalık esaslı bir hayat yaşamak insan olarak aldığımız ilk nefes ile insan kalmak ve Kul hakkı yemeden son nefes ile Hakk’ka uğurlanmaktan başka gayesi olmayan biz canlara, bir oy daha fazla almak için yapılan tüm zulümler ayıptır günahtır. Bu zulumat cenderesinde 18.03.2019 tarihinde sabaha doğru hanesine baskın düzenlenerek DAD Ankara Şubesi Eş Başkanımız Mustafa Karabudak hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Yine hanesine baskın düzenlenen DAD Genel Sekreterimiz Murat Işık yurtdışında olduğundan dolayı gözaltına alınamamıştır. Adresi zaten güvenlik güçlerince bilinen sabit ikamete sahip kişilerin normal yollarla ifadesi alınması mümkünken yaşanılan ifade ettiğimiz korku salma sindirme susmaya zorlama çabalarının açık sonucudur. Oluşmuş sonucu kınıyoruz. Mustafa Karabudak derhal serbest bırakılmalıdır. Tüm musahip kurumları ve canları sesimize ses vermeye çağırıyoruz. Hak adalet ve özgürlük için dayanışmaya davet ediyoruz. Pir Sultan’ın dediği gibi GELİN CANLAR BİR OLALIM İRİ OLALIM DİRİ OLALIM…”

 

 

Açıklama sonrasında söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Onur Şahin ise gözaltıları kınayarak DAD ile bir arada olduklarını ifade etti.

Dersim’de bulunan DAD Genel Merkezi de bir açıklama yaparak, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Dad Adıyaman Şube de basın toplantısı yaptı. Basın metnini okuyan Şube Eş Başkanı Celal Demirci,gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

PİRHA/ANKARA

Bu haber 61 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kezban Bektaş 80 yaşında ve bir yıla yakındır cezaevinde tutuklu bulunan kı..