Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 12-15 Mart Ümraniye’de katledilenler anıldı:

12-15 Mart Ümraniye’de katledilenler anıldı:

15 Mart 2019, 19:25

Şehit aileleri, Gazi ve Ümraniye Katliamlarının yıl dönümünde yaşamını yitirenleri andı. Yapılan açıklamada, katliamlardan sorumlu olanların mutlaka cezalandırılması gerektiği kaydedildi.

12-15 Mart 1995’te Gazi ve Ümraniye Katliamı’nda katledilenler, bugün 1 Mayıs Mahallesi’nde anıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi’nde bir araya gelenler önce verilen yemeğe katıldı daha sonra katliamın yaşandığı 30 Ağustos Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi önüne yürüdü.

Yürüyüşte hayatını kaybedenlerin isimleri okunurken katliamın hesabının sorulacağı da vurgulandı. Basın açıklamasının okunduğu anmada 24 yıl önce Gazi ve 1 Mayıs’ta yaşananlar hatırlatıldı. Açıklamada, katledilen 5 kişinin kimler tarafından vurulduğunun bilindiğine de dikkat çekilirken göstermelik davalarla yargılananların cezalandırılmadığı ifade edildi. Sanık polislerden sadece Adem Albayrak’a 4 kişiyi öldürmekten 3,5 yıl ceza verildiği hatırlatılan açıklamada “Mehmet Gündoğdu’ya 2 kişiyi öldürmekten 1 yıl 8 ay ceza verildi. Yani dostlar günlerce süren olaylardan sadece 2 polis sorumlu tutuluyordu” denildi.

 

 

“HUKUK SİSTEMİ BU DAVALARDA TİYATRO OYNATTI”

Basın açıklamasında 24 yıldır Ümraniye davalarının göstermelik soruşturmalarla birlikte kapatılmak istendiği vurgulanırken şu noktalara değinildi:

“Yitirdiğimiz hiçbir canın yakınları başta olmak üzere kamuoyu vicdanında bu sonuçlar kabul görmedi. Hukuk sistemi adeta bu davalarda tiyatro oynattı. Ancak üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen yeni tanıklar, yeni görüntüler, yeni bilgiler ile dava yeniden açıldı. Bizim açımızdan tanıklar da görüntüler de yeni bilgiler de bildiklerimizdir. Umut ediyoruz bu sefer adalet yerini bulur. Aksine sadece tekrar edilen sonuçlar yaşanmış olur. Çünkü bu davada taleplerimiz bellidir. 24 yıl öce başlatılan ve 24 yıldır tekrar ettiğimiz adalet talebi asla değişmeyecektir”

Açıklamada, Gazi ve Ümraniye katliamlarından sorumlu olanların mutlaka cezalandırılması gerektiği kaydedildi.

“TECRİT HER ALANDA”

Açıklamada başta Aleviler olmak üzere, inançların yok sayıldığına da vurgu yapıldı. Kürt halkının demokratik taleplerinin görmezden gelindiğine de işaret edilerek cezaevlerinde tek tip elbise dayatmasının devam ettiği de ifade edildi.

Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevine de değinilen açıklamada, “Her alan tecrit altında, cezaevlerinde tek tip elbise dayatması devam ediyor. Tecride karşı Leyla Güven’in açlık grevi yaşam sınırını aşmış durumda. Adil yargılanma ve adalet talebi üzerinden avukatların açlık grevleri devam ediyor” denildi.

“ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALAR KALDIRILSIN”

Açıklamada, PSAKD Üyeleri Songül Tunçdemir, Zeynep Yıldırım ve TV10 çalışanları Veli Büyükşahin ile Veli Haydar Güleç’in siyasi kararlarla cezaevinde tutulduklarının da altı çizildi. Türkiye’nin yarı açık cezaevine dönüştüğünün belirtildiği açıklamada, “Başta anti demokratik uygulamaların kaldırılması ve tüm demokrattık kanalların işletilmesi ile ancak bu davalarda kısmi sonuçların alınması sağlanır. Ve insan yaşamına dair en demokrattık talepler kabul edilir” denildi.

 

 

Açıklamadan sonra yaşamını yitirenler anısına kırmızı karanfiller bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bu haber 168 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi inancının tarihini, ahlaki ve politik değerlerini araştıran, anadilde..