Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’deki tutuklu yakınlarından duyarlılık çağrısı

Dersim’deki tutuklu yakınlarından duyarlılık çağrısı

15 Mart 2019, 10:27

Tutsak aileleri, Elazığ kampüs hapishanesinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi’nde basın açıklaması düzenledi.

Toplantıda açıklama yapan ve aynı zamanda tutsak yakını olan HDP Dersim İl Eşbaşkanı Özlem Toprak, ilk olarak Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevini selamladı.

‘Sese ortak olmalı’

1 Mart itibariyle tüm hapishanelerde açlık grevlerinin başladığına işaret eden Özlem,”Halkların barış içinde yaşaması için Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir. Biz tutuklu yakınları aileleri olarak tecride karşı yapılan direnişe sessiz kalmamalıyız. Bu açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmaması için tüm kamuoyunun sessiz kalmayıp bu sese ortak olmasını istiyoruz” dedi.

‘A takımı devrede’

Tüm hapishaneler gibi Elazığ Hapishanesi’nde de baskı ve işkencelerin olduğunu belirten Özlem, “Özellikle A takımı diye adlandırılan bir grup gardiyan, kurum müdürü yardımcısı olan Ercan adlı şahıs, siyasi tutsakların odalarına girip tutsaklar için, ‘şu adamı vurun’ talimatı veriyor. Bu talimatın ardından birkaç tutuklu dövülerek bacağı, kolu ve kaburgaları kırıldığı bilgisi bize ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

‘Tutsaklara işkence yapılıyor’

Açlık grevinde bulunan tutsaklara yönelik de psikolojik baskı ve yıldırma politikalarıyla saldırıldığını ifade eden Özlem, keyfi uygulamalarla hasta tutukluların hastaneye götürülmediğini kaydetti. Özlem, hapishane kampüsü içerisinde yer değişikliği yapıldığı zaman ise siyasi tutsaklara çıplak arama dayatılarak işkence yapıldığını söyledi.

Bu haber 44 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
'‘Şeyh Said’e ulusal talebi yoktu, şeriat istedi’ diyenler, Seyid Rıza’..