Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / FEDA’dan Gazi ve Ümraniye katliamları açıklaması:

FEDA’dan Gazi ve Ümraniye katliamları açıklaması:

12 Mart 2019, 18:48

“Bir daha benzeri katliamların yaşanmaması için katliamcılardan hesap sormak ve devletin katliamcı geçmişiyle yüzleşmesini sağlamak gerekmektedir. Bu da kendine insanım diyen herkesin ve her kesimin görev ve sorumluluğudur”

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Gazi ve Ümraniye Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yazılı bir açıklama yaptı.

FEDA yaptığı açıklamada 12 Mart 1995’te İstanbul-Gazi ve Ümraniye‘de faşist ve ırkçı saldırıyı yapanları şiddetlle kınadı ve katiiamda yaiamını yitirenleri andı.

Demokratik Alevi Federasyonu FEDA’nın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Türkiye’de farklı kimlikler, farklı inançlar ve çoğulcu bir yapı olmasına rağmen, Na Haq zihniyetin ardılları tarafından tekçi bir yapılanma dayatılmaktadır.

Kendi kimliğiyle, kendi inançlarıyla yaşamak isteyenlerin devletçi, tekçi, retçi ve merkeziyetçi zihniyet tarafından hep hedef haline getirildiğini Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çokça görmekteyiz. Bu durumun en büyük acısını, katliamları da Kürtler ve Aleviler başta olmak üzere ötekileştirilen halklar ve inançlar yaşamışlardır.

Amed, Dersim, Maraş, Çorum, Malatya, Şırnak, Gazi, Sivas, Çorum, Gezi, Gever, Roboski, Cizire ve daha birçok yerde insanlık ve Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen katliamlar gerçekleştirilmiştir.

Feda devamla, ‘‘Bu katliamlardan biri de 24 yıl önce İstanbul’da çoğunluklu olarak toprağından-coğrafyasından koparılan, sürgüne gönderilen Kürt-Kızılbaş Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları İstanbul-Gazi mahallesinde gerçekleştirilmiştir. Üzerinden 24 Yıl geçmesine rağmen failleri bulunup yargılanmayan bu katliamların sorumlularının sadece katliamı gerçekleştirenler değil, aynı zamanda buna seyirci kalan, müdahale etmeyen ve adaletin gerçekleşmesini sağlamayan devlet görevlileri ve yetkilileri olduğunu da çok iyi biliyoruz.. Bir daha benzeri katliamların yaşanmaması için katliamcılardan hesap sormak ve devletin katliamcı geçmişiyle yüzleşmesini sağlamak gerekmektedir. Bu da kendine insanım diyen herkesin ve her kesimin görev ve sorumluluğudur.‘‘ dedi..

Yaklaşan Newroz ve 31 Mart yerel seçimler öncesi katliamcı zihniyetin başta Aleviler, Kürtler ve emek’ten, barıştan, kardeşlik ve özgürlükten yana olanların hedef alındığının belirtildiği FEDA açıklamasında ‘Mazlumlar cephesini güçlendirerek, Zalimerden hesap soralım’ çağrısı yapıldı.

Gazi’de Neler olmuştu?

İstanbul’da 12 Mart 1995’te çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Gazi Mahallesi’nde gerçekleştirilen katliamın üzerinden 24 yıl geçti. Çıkan olaylarda üç kıraathane ve bir pastane otomatik silahlarla tarandı. Kahvehanelerden birinde Alevi Dedesi Halil Kaya yaşamını yitirirken ve 5’i ağır 20 kişi de yaralandı. Olayın duyulması üzerine kentte yaşayan Alevi yurttaşlar, Cemevi önünde toplandı. Polislerin olaya geç müdahale etmesini protesto etmek için Gazi Karakolu’na doğru yürüyüşe geçen kitlenin üzerine polis ateş açtı. Ateş sonucu çok sayıda kişi yaralanırken, Mehmet Gündüz ise başına isabet eden kurşun nedeniyle hayatını kaybetti.

 22 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

 Ertesi gün Cemevi önünde öldürülen 2 kişinin cenazesini almak için bekleyen binlerce kişiye cenazeler verilmedi. Cenazelerin kendilerine verilmemesini protesto eden yurttaşlara polis yeniden müdahale etti. Bir anda mahallenin her yanına yayılan olaylarda 17 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi yaralandı. Olaylar Gazi Mahallesi ile de sınırlı kalmadı. Ümraniye’de 14-15 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen protestolara yapılan silahlı müdahale sonucu, 5 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık bir hafta süren olaylarda toplam 22 kişi yaşamını yitirdi.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Basın Birimi

Bu haber 58 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Yol ve Erkan Kurulu seçimi i..