Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’in politik ağıtları: Ax De Vaji

Dersim’in politik ağıtları: Ax De Vaji

08 Mart 2019, 10:28

Maviş Güneşer’in ikinci solo albümü “Ax De Vaji/Ah hadi Söyleyeyim” yayınlandı. Metin-Kemal Kahraman düzenlemeleriyle, toplam 8 eserin yer aldığı yeni albümde, geleneksel Dersim ağıtlarından örnekler belli bir sistematik dahilinde anlaşılmaya ve icra edilmeye çalışılmış.

“Dersim Politik Ağıtları” alt başlığıyla yayınlanan bu albümde de son 100 yılda devletler arası savaşlarda veya devletle yaşanmış çatışmalarda ölmüş kişilere yakılan ağıtlar yer alıyor.

Birinci Dünya Savaşı’ndan başlayarak son 100 yıllık Dersim politik tarihi ağıtlar üzerinden okunmaya çalışılmış. Albümde I. Dünya Savaşı’nın farklı cepheleri olarak Çanakkale Savaşı ve Osmanlı-Rus Savaşı’na ilişkin birer ağıt; 1937-38 katliamına ilişkin 4 ağıt, son olarak da 1994’daki köy boşaltma süreci ve baraj projelerinin yıkımına tanıklık eden 1’er ağıt yer alıyor.

Albümün ilk lansman konseri Metin – Kemal Kahraman ile beraber 8 Mart’ta, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek. Konserde Maviş Güneşer, ”Ax De Vaji” albümünde yer alan ağıtların yanı sıra Elbistan bölgesinden Kürtçe eserler de seslendirecek.

MA

Bu haber 57 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri DAD, belediye meclisi kararı ile ‘Tunceli’ ismi..