Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ''Xızır hakikati olmadan yol inancı olmaz''

''Xızır hakikati olmadan yol inancı olmaz''

01 Mart 2019, 11:59

Mazgirt Şıh Çoban Baba Cemevi’nde Xızır cemi tutuldu. Ocakzadelerin katıldığı cem erkanını Baba Mansur Piri Seyfi Muxundi yürüttü. Cemde Aleviliğe ilişkin bilgiler aktarılırken Aleviliğin toplumsal barışın inşasında belirleyici bir inanış olduğu belirtildi.

Dersim’in Mazgirt ilçesi Şıh Çoban Baba Cemevi’nde Xızır cemi tutuldu. Axuçan, Baba Mansur, Kureyşan, Şıx Çoban, Seyit Sabun Ocağı pir ve analarının katılım gösterdiği cem erkanını Baba Mansur Ocağı Piri Seyfi Muxundi yürüttü.

Cem ibadetinden önce konuşma yapan Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkez Eş Başkanı Musa Kulu, Reya Heq inancının barışçıl bir inanç olduğunu belirterek nehaq zihniyetin Ortadoğu’da kirli politikalarla halkları ve inançları birbirine düşürmeye çalıştığını belirtti.

Cem erkanını yürütmek için rızalık alan Pir Muxundi, 12 hizmetin Reya Heq inancındaki yerini anlattı. Her hizmetin dünyada farklı bir yeri olduğunu belirten Muxundi, Alevilikten tarihsel bilgiler paylaştı.

 

Cemde 12 hizmet yürütüldü, semaha duruldu. Verilen gulbang ile lokmalar pay edildi.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 51 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Tunceli adı Dersim halkı için acıdan, gözyaşından, baskıdan, zulümden başk..