Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kirmanckî anadil dersi müfredatta

Kirmanckî anadil dersi müfredatta

27 Şubat 2019, 22:52

Almanya’da Kirmanckî okullarda anadil dersi olarak okutulmaya başlandı. Öğretmen Hakkı Çimen Kirmanckî eğitimin anadil olarak okutulmasının bir ilk olduğunu söyledi.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde (NRW) Kirmanckî (Zazaca) anadil dersleri okullarda verilmeye başlandı. Öğretmen Hakkı Çimen ve 30 kişilik ekibinin 3 yıllık çalışmasının sonucu olarak Alman okullarında Kirmanckî anadil derslerinin verilmesini NRW Eyalet Hükümeti Eğitim Bakanlığı onayladı. İlk dersler Duisburg’ta yapılmaya başlandı.

Almanya’da yaklaşık 300 bin Kirmanckî konuşan göçmenin yaşadığına dikkat çeken Hakkı Çimen, “Alman eğitim sisteminde Kirmanckî’nin anadil dersi olarak verilmesi fikrini 2015 yılında dillendirdik. Daha sonra Duisburg ve Çevresi Zaza Velileri Derneği’ni kurduk. Bu işe gönül vermiş insanlarımızda kurduğumuz kadroyla çalışmalarımızı sürdürdük. Çalışmalarımızı NRW Eyaleti Eğitim Bakanlığı’na taşıdık. Buradaki en büyük rehberimiz SPD Milletvekili Serdar Yüksel oldu. Tarihte bir ilk oldu ve Alman eğitim sisteminde Zazaca ana dil dersi olarak kabul edildi” dedi.

İlk ders Duisburg’ta

İlk önce NRW Eyaleti’nde daha sonra Almanya geneline yayılacaklarını belirten Hakkı Çimen kendi hazırladığı ders kitaplarıyla ders başı yaptığına vurgu yaparak, “Duisburg şehrinin 4 okulunda Zazaca Menşey Dersi (Herkunftssparahlicher Unterricht) başlaması bizi çok sevindirdi. 70’in üzerinde çocuğumuz Duisburg’da haftada 3 saat ders alıyor. Ben Zazaca öğretmeni olarak anne, baba ve çocuklarda büyük bir ilgi ve sevinç gözlemlemekteyim. Velilerimiz, çocukları derslere getirme ve alma işinde birbirlerine karşı büyük bir yardımlaşma içerisindeler. Zazaca derslerinin oturması için insanlarımız özveride bulunmaktadır” diye konuştu.

PİRHA/DUİSBURG

Bu haber 116 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Gülen cemaatinin medya yapılanmasına ilişkin davada karar çıktı. Tutuksuz y..