Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Leverkusen Alevi Dergahı’nda Hızır cemi yapıldı

Leverkusen Alevi Dergahı’nda Hızır cemi yapıldı

27 Şubat 2019, 22:42

Almanya’nın Leverkusen kentinde FEDA’ya bağlı faaliyet yürüten Leverkusen Alevi Dergahı’nda Hızır Cemi yapıldı.

Ceme başlamadan önce Hızır ayı geleneklerinden olan Qal u Pir meydana gelerek heybesinde bulunan lokmaları canlarla paylaştı.

Ardından Hızır cemine geçildi. Cemi Axuçan Ocağı pirlerinden Ali Bali yürüttü. Pir Erdoğan Doğan tarafından okunan gulbang ile deliller uyandırıldı.

Delillerin uyandırılmasının ardından Pir Bali hızır gulbangı okuyarak cemi başlattı.

Pir Bali ceme gelen herkesin eşit olduğunu belirterek, kimliklerin dışarda bırakıldığını söyledi. Kerbala’dan günümüze zulmün devam ettiğini kaydeden Pir Bali, “Günümüzde Kerbelayı anarken Dersim’de, Halepçe’de, Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Sur’da, Şırnak’ta, Cizre’de yaşanılanları unutursak Hüseyin’e ters düşeriz. Barış uğruna bedenini açlığa yatıran canları anmazsak Hüseyin’e ters düşmez miyiz? Hızır erkanı budur” dedi.

 

Zakir Kirvem Erdal tarafından seslendirilen deyişlerle semaha duruldu. Ardından lokma gulbangi verildi. Cemin sonunda lokmalar pay edildi.

Fransa Lyon ve Dijon’da Hızır cemi yapılarak lokmalar pay edildi

 

PİRHA- Aleviler için kutsal olan Hızır ayına ilişkin Pir Eren Yıldırım’ın katılımı ile Fransa’nın Lyon ve Dijon kentinde cemler yapılarak lokmalar pay edildi.

Fransa’nın Lyon ve Dijon kentinde Baba Mansur Ocağı Pirlerinden ve Okmeydanı Cemevi dedesi Eren Yıldırım’ın yürüttüğü Hızır Cemi katılım oldukça yoğundu.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu FUAF Orta Bölge İnanç Kurulu Başkanı Pir Ali Umut, Serdar Umut ve Murat Doğan’ın da katılımıyla gerçekleşen Hızır cemlerinde, “Günümüzün Hızır’ı bizler olmalıyız” mesajı verildi. Cemin ardından Hızır lokmaları pay edildi.

Bu haber 48 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Tunceli adı Dersim halkı için acıdan, gözyaşından, baskıdan, zulümden başk..