Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Milletvekili kimliğinde din hanesi bulunmuyor

Milletvekili kimliğinde din hanesi bulunmuyor

23 Şubat 2019, 10:18

HDP’li Zeynel Özen’in milletvekili kimliğindeki din hanesine ‘Alevi’ yazılması yönündeki talebine karşılık “Din bilgisine ilişkin talepler, kişinin yazılı beyanına uygun olarak boş bırakılır veya silinir.” denildi. Özen, ikinci bir başvuru ile kimliğindeki din hanesini sildirdi.

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen’in, milletvekili kimliğindeki din hanesine “Alevi” yazılması yönündeki talebine olumsuz cevap verildi. Özen’in, Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı’na yazdığı dilekçeye yanıt olarak 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun 35. maddesi gerekçe gösterilip ‘Aile kütüklerindeki din bilgisine ilişkin talepler, kişinin yazılı beyanına uygun olarak tescil edilir, değiştirilir, boş bırakılır ya da silinir’ denildi.

Gelen cevap üzerine ikinci bir dilekçe kaleme alan Zeynel Özen, din hanesinin milletvekili kimliğinden silinmesini talep etti. TBMM Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı, Özen’in bu isteğini değerlendirip kimliğinde yer alan din hanesini boş bıraktı. Böylelikle Zeynel Özen, TBMM tarihinde milletvekili kimliğinde din hanesi bulunmayan ilk milletvekili oldu.

 

Yenilenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarında din mensubiyeti sadece çip içerisindeki bilgilerde yer almakta. Meclis kulislerinden alınan bilgilere göre; TBMM Başkanlığı, Özen’in başvurusunu da göz önünde bulundurarak, sonraki dönem milletvekillerinin kimlik kartlarını da TC kimlik kartlarına benzer şekilde güncellemeyi planlamakta.

PİRHA/ANKARA

Bu haber 40 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Tunceli adı Dersim halkı için acıdan, gözyaşından, baskıdan, zulümden başk..