Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ''Nazimiye’de inanç ve kültürümüzü yaşatacağız''

''Nazimiye’de inanç ve kültürümüzü yaşatacağız''

08 Şubat 2019, 11:07

DERSİM – Nazimiye ilçesinde Dersim Devrimci Güçbirliği Eşbaşkan Adayları Rahime Kızılkan ve Özkan Arslan, ilçe halkının değişimden yana olduğunu belirterek, inanç ve kültürlerini esas alan belediyecilik anlayışını ilçeye hakim kılacaklarını söyledi.

Dersim Devrimci Güçbirliği adayları, merkez başta olmak üzere ilçelerde çalışmalarını sürdürüyor. Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) seçime girecek olan Güçbirliği merkez ve bağlı ilçelerde iddialı. Ortalama seçmen sayısı bin 500 olan Nazimiye ilçesi, Alevi inancının ziyaretgâhlarının yoğun olduğu bir ilçe özelliğini taşıyor. Özelikle Düzgünbaba ve Kureyşan Ocağı gibi dünyanın birçok yerinde ilgi duyulan ziyaretler öne çıkıyor. İnanç merkezlerinin yoğunlukta olduğu ilçede Dersim Devrimci Güçbirliği, belediye eşbaşkan adayı olarak Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) yöneticisi Rahime Kızılkan ve çevre aktivisti Özkan Arslan’ı belirledi. 
 
Dersim Devrimci Güçbirliği’nin Nazimiye Belediye Eşbaşkan Adayları Rahime Kızılkan ve Özkan Arslan hedeflerine ilişkin konuştu. 
 
ADAY OLARAK GERİ DÖNDÜ
 
Çevreci Özkan Arslan (37), 2011 yılında ilçede bulunan Peri Vadisi'nde 9 HES, 1 termik santral ve 3 HES projesine karşı çıktığı için tutuklandı. Açılan davada Arslan’a, ilçe, HES ve barajların yapılmak istendiği bölgelere yaklaşık 2 buçuk yıl giriş yasağı cezası verildi. Çevreci Özkan Arslan, girişine izin verilmediği ilçeye belediye eşbaşkan adayı olarak geri döndü.   
 
‘KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATACAĞIZ’
 
Özkan, ilçede başta inanç, dil, kültür ve çevre üzerinde çalışmalar yürüteceklerini söyleyerek, “İlçemiz bildiğiniz gibi sürekli göç vermekte. Özelikle insanlarımızın kendi topraklarına geri dönmesi yönünde çalışmalarımız olacak. İnanç, kültür ve değerlerimiz açısından da gittikçe geriye giden bir süreç yaşanmaktadır. Burada halkla birlikte yöneten bir yerel yönetim anlayışını hakim kılmayı hedefleyeceğiz” dedi. 
 
‘HER OY ALEVİ İNANCI İÇİN ATILACAKTIR’
 
Nazimiye’nin ziyaretler şehri olduğunu belirten Arslan, “Neredeyse tüm inanç merkezlerimiz yasaklıdır. İnanç merkezlerimiz de daha rahat ibadet etmek için girişimlerimiz olacaktır. Bu topraklar zulüm ve baskı altındadır. Zorunlu sürgünlere tabi tutulan bir bölgedir. Güçbirliği adayları halkla birlikte üretip birlikte kazanacak. Devrimci ve ilkeli bir belediyecilik anlayışını esas alacağız. Nazimiye halkının bizim yanımızda yerini alarak, çalışmalara dahil olmasını istiyoruz. Bize verilen her oy özgürlük mücadelesine, asimile edilmeye çalışılan Alevi inancına verilecek oydur” diye konuştu. 
 
‘NAZİMİYE DEĞİŞİMDEN YANA’
 
Nazimiye ilçesi Kureyş Baba köyünde oturan Rahime Kızılkan (56) da, DAD’da Alevi inancına yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirterek, bu mücadelesini yerel yönetimlere taşımak amacıyla aday olduğunu ifade etti. Hedeflerinin halkçı bir belediye anlayışını hakim kılmak olduğunu dile getiren Kızılkan, kadınlarla birlikte 31 Mart’ta Nazimiye ilçesini kadın rengine dönüştüreceklerini söyledi. Kızılkan, Nazimiye ilçesinin her dönem CHP yönetiminde olduğunu vurgulayarak, ilçe açısından değişim ve dönüşüme büyük ihtiyaç olduğunu aktardı.  
 
MA / Semra Turan
Bu haber 112 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Seyid Rıza ve arkadaşları idam edilişlerinin 82. yıldönümünde Almanya’nın B..