Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim kayyuma karşı

Dersim kayyuma karşı

05 Şubat 2019, 10:04

Dersim Devrimci Güçbirliği adayları Nurşat Yeşil, kadınlarla birlikte kazanımlarını geri alıp kadın odaklı belediyeciliği sürdüreceklerini; Hıdır Demir ise güç birliğinin önemine dikkat çekerek, kayyuma karşı 31 Mart’ı kazanımla taçlandıracaklarını söyledi.

Dersim’de, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Partizan’nın da içinde yer aldığı Devrimci Güçbirliği’nin belediye eşbaşkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir, seçim çalışmalarına ilişkin konuştu.

Sendikal mücadeleden 

Hemşire olarak Elazığ ve Dersim’de uzun süre çalışan Nurşat yeşil (46), Sağlık Emekçiler Sendikası (SES) üyesi olmasından kaynaklı birçok kez sürgünler yaşadı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve son 5 yıldır Dersim’de yaşayan Yeşil, SES Şube Başkanlığı görevinden eşbaşkanlığa aday oldu.

 

Işıklandırma ve asimilasyon 

Yeşil, yaklaşık 20 yıldır sendikal mücadele verdiğini hatırlatarak, bu mücadeleyi yerel yönetimlere taşımak istediğini, bundan dolayı aday olduğunu ifade etti. Yeşil, Dersim’de kayyumun yürüttüğü çalışmalara dikkat çekerek, “Tüm projeler Demokratik Bölgeler Partisi yönetimindeki belediyeye ait. Kayyumun buradaki tek icraatı ışıklandırma ve asimilasyon politikasını yürütmek oldu. Kültürümüz, inancımız ve dilimizle hiçbir bağı olmayan politikalar hayata geçiriliyor” dedi.

 

Kadın odaklı blediyecilik 

Yeşil, 31 Mart’ta kadar kadınlarla birlikte kapı kapı çalışarak, kadın iradesine yönelik atanan kayyumu bertaraf edeceklerini dile getirdi. Yeşil, şunları söyledi: “Belediyemizde büyük emekler sonucu oluşturduğumuz ve kayyum tarafından kapatılan kadın birimlerimizi yeniden oluşturup faaliyete geçireceğiz. Mahallelerde kadın meclisleri kurarak, hayatın her alanında kadınların yer alması yönünde sosyalleşmelerinde katkı sunacağız. Kayyumun gasp ettiğimi tüm haklarımızı geri alacağız. Şu anda Dersim Belediyesi’nde kadına dair tek bir iz yok. 31 Mart’ta belediyemizi kadın özgürlükçü paradigma ile şekillendireceğiz. Karakola dönüştürülen halkın belediyesini kendilerine tekrar iade edeceğiz.”

Siyasi partilerin 81 ilde sadece 5 kadın aday gösterdiklerine dikkat çeken Yeşil, bu anlamda HDP’nin eşbaşkanlık sistemi ile kadınlardan tam not aldığını ve kadın odaklı belediyecilikte ısrar ettiğini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı. Yeşil, “HDP’nin içerisinde kadınların esas rol oynadığı açıktır. HDP’li kadınlar bunun için yıllarca mücadele verdi. Ve mücadelesini kazanıma dönüştürdü. Kadınların kendisini daha rahat ve ifade edebileceği tek adres HDP’dir. HDP’nin kadın politikası bütün siyasi partilere örnek olmalıdır” dedi.

Emek mücadelesinden  

Pertek doğumlu Hıdır Demir (60) de henüz lise dönemlerinde sol, sosyalist düşüncelere sahip olarak mücadelesini çeşitli mecralarda sürdürüyor. Demir, emek ve demokrasi mücadelesinden hiçbir zaman geri adım atmadığı için de en son Tarım Orkam- Sen Genel Merkez Yöneticiliği yaparken ihraç edildi.

 

Yerelde kayyuma karşı 

EMEP Dersim İl yöneticiliği görevinden gelen Demir, güçbirliğinin halkın talebi üzerine kurulduğunu ve halkın gücü olduğunu söyledi. Dersim’de sadece Sosyalist Meclisler Federasyonu dışında tüm güçlerin birlikte hareket ettiğini vurgulayarak, seçimin son gününe kadar da kapılarının tüm görüşlere açık olduğunu ifade etti. Demir, “Bizim paylaşamayacağımız, bir araya gelemeyeceğimiz hiçbir neden yoktur. Tek hedef genelde iktidar politikalarına, yerelde ise, kayyumlara karşı birlikte hareket etmektir” diyerek CHP ve SMF’nin de güçbirliği içerisinde yer almaları gerektiğini söyledi.

 

Kazanımla taçlandıracağız 

Seçim çalışmalarına hız verdiklerini sözlerine ekleyen Demir, şöyle devam etti: “Halkımızla birlikte çalışacağız. Birlikte kazanıp ‘kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz’ sözlerimizi hayata geçireceğiz. Bu güce, yetkiye ve iradeye sahip olduğumuzu biliyoruz. Ancak öncelikli hedefimiz irademize atanan gaspçı kayyumu buradan söküp atmaktır. Şimdilik sadece seçimi kazanılması yönünde çalışmalarımız olacak. Sonrasını da bütün karar ve projeler halkın inisiyatifi ile hayata geçirilecektir. 31 Mart’ı kazanımla taçlandıracağız. Halkçı belediyecilik anlayışımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

MA

Bu haber 95 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Dersim İl Eş Başkanı Hıdır Çiçek, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına..