Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DEDEF’ten Dersim coğrafyasını koruma çağrısı

DEDEF’ten Dersim coğrafyasını koruma çağrısı

04 Şubat 2019, 11:25

DEDEF Kadıköy’de yaptığı basın açıklamasında, Dersim dağlarına serbestçe giren avcılara tepki gösterilerek,”Hayvanların katledilmediği ve endemik bitkilerin yok edilmediği bir doğada yaşamak istiyoruz” dedi.

Dersim Dernekler Federasyonu(DEDEF), Dersim’de inşa edilen baraj ve HES’lere,  her yıl sistemli bir şekilde yakılan ormanlara,  ayrıca doğadaki yaban hayvanlarının avlanmasına tepki gösterdi. Kadıköy’de Süreyya Operası önünde  yapılan basın açıklamasına dernek üye ve yöneticilerinin yanında çok sayıda kişi katıldı.

“DERSİM’DE ÖZGÜRCE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Yapılan açıklamada, Dersim dağlarına serbestçe giren avcılara tepki gösterilerek“Avcılar, kış aylarının gelmesiyle birlikte yerli işbirlikçilerin de katkısıyla Dersim Doğasında orman yangınlarından, barajlardan kurtulmayı başarmış son hayvanları da katlediyorlar. Köylüler ormanlarda gezemezken, avcılara her türlü imkân tanınıyor. Öyle ki sadece askerlerin girebildiği yasak bölgelere kadar gidip Bevuzarları (Dağ Keçileri) katledebiliyorlar. Sonra da yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen katlettikleri büyük dağ keçilerinin başında fotoğraf çekip bu katliamı, sosyal medya üzerinden canlı yayın ile paylaşıyorlar. Ardından boynuzlarını ve derilerini ganimet olarak kendileriyle birlikte götürüyorlar” diye belirtildi.

 

 

“Biz her yerde olduğu gibi Dersim’de de hayvanlarla, endemik bitki türleriyle birlikte özgürce yaşamak istiyoruz” vurgusu yapılan açıklamada,  “Hayvanların katledilmediği ve endemik bitkilerin yok edilmediği bir doğada yaşamak istiyoruz” diye belirtildi.

“KATLİAMLARA RESMİ MAKAMLAR GÖZ YUMMAKTADIR”

Yaban hayatı ve doğanın katliamına resmi makamların göz yummasına tepki gösterilen açıklamada “Öte yandan yaban avını denetleme görevini yürüten İl Çevre Orman İşletme Müdürlüğü de sayıları 3-5′ i aşmayan birkaç memur ile duruma müdahalede yetersiz kalmaktadırlar. Kanunlara göre yaban hayatını koruma konusunda sorumluluk ve denetleme yetkisi bulunan muhtarlıklar, belediyeler ve çeşitli bölgelerde bulunan kimi karakollar duruma ya yeterince müdahale etmemekte veya göz yummaktadırlar” denildi.

“BERN SÖZLEŞMESİNE AYKIRIDIR”

Açıklama devamla şunlar kaydedildi:

“Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (Bern Sözleşmesi) göre ilimiz coğrafyasında bulunan Çengel boynuzlu dağ keçileri ve Bezuvarlar nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan ve kesin olarak koruma altına alınması gereken hayvan (fauna) türleri olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde de görülen çengel boynuzlu dağ keçileri koruma altına alınmıştır. Ancak İl Valilik Av Komisyonu’nda, korunması gereken tür olarak bilinmesine rağmen, altına imza atılmış bulunan Uluslararası Sözleşmeye aykırı davranılarak yasal çerçevede bu türün avlanması için kota belirlemiştir. Böylece Bern Sözleşmesi de çiğnenmektedir.”

 

 

“TUNCELİ VALİLİĞİ’NE ÇAĞRI”

Valilik tarafından avcılığın yasaklanması kararının geç açıklanmış bir karar olduğu kaydedilen açıklamada valiliğe şu çağrı yapıldı:
“Buradan Tunceli valiliğine sesleniyoruz, alınan bu kararın bu tarihten itibaren bütün türlere uygulanmasını ve bundan sonra avcılığı il genelinde tamamen yasaklamalarına yönelik il av komisyonu toplantısında somutlaştırmalarını beklediğimizi kamuoyu önünde belirtmek istiyoruz.”

Pirhaber

Bu haber 76 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Dersim İl Eş Başkanı Hıdır Çiçek, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına..