Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Sakineler’den Leyla’ya

Sakineler’den Leyla’ya

10 Ocak 2019, 20:11

HDP Kadın Meclisleri ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri, Sakine Cansız’ı, Dersim’deki mezarı başında andı.

Paris’te suikast sonucu katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, birçok kentte düzenlenen etkinliklerle anıldı. Kadınlar, “Mücadele ve direniş ruhumuzu onlardan alıyoruz” dedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te suikast sonucu öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan, düzenlenen eylem ve etkinliklerle anıldı.

DERSİM

HDP Kadın Meclisleri ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri, Sakine Cansız’ı, Dersim’deki mezarı başında andı. Kent merkezinde yer alan anıt mezarlıkta düzenlenen törene HDP Milletvekilleri Semra Güzel, Dersim Dağ, TJA aktivisti Ayşe Gökkan ile HDP Dersim İl Örgütü yöneticileri katıldı. HDP Milletvekili Semra Güzel, andığı 3 Kürt kadın siyasetçilerin verdiği mücadelenin kendilerine ışık olduğunu ifade etti. Güzel, “Sakinelerin verdiği mücadeleyi ne kadar anlatsak da kelimeler yetersiz kalacak. Kaybettiklerimizi, yüreğimizde ve mücadelemizde yaşatacağız” dedi.

Sakine Cansız’ın aynı zamanda Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde yaşananlara karşı direnen isimlerden biri olduğunu belirten Güzel, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün yine Amed zindanı tarihi bir direnişe şahitlik ediyor. Leyla Güven’in eylemi 63’ncü gününe girdi. Ancak faşist zihniyet bu talepleri görmezden geliyor. Leyla Güven talebi kabul edilene kadar eylemini sürdüreceğini söyledi. Sakineler teslim olmayan direngen ruhlarıyla, özgürlük ve mücadeleye olan tutkularını bizlere miras bıraktılar. Her dokundukları yerde bizlere bir iz bıraktılar. Tarihe iz bırakanlara selam olsun.”

TJA aktivisti Ayşe Gökkan ise Sakineler’in mirasını devralan Leyla Güven’i selamlayarak noktaladı.

Anma, yapılan konuşmalar sonrası Sakine Cansız’ın mezarına, karafiller bırakılıp, çıra yakılması ile son buldu.

MERSİN 

Katledilen isimlerden Leyla Şaylemez ise Mersin’deki mezarı başında anıldı. Şaylemez’in Güneykent Mezarlığı’ndaki kabri başında anmaya, HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, HDK, HDP Mersin Gençlik Meclisi ve 78’liler Girişimi üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Şaylemez’in mezarı başında konuşan Milletvekili Ayşe Sürücü, Kürt kadın siyasetçilerin yıllarca Kürt ve Kürdistan değerleri için mücadele ettiğini belirtti. Sürücü, “Onlar birer tarihti” dedi.

Şaylemez’in mezarına karanfil bırakılan kadınlar, “Jin jiyan azadî” sloganı atarak mezarlıktan ayrıldı.

VAN

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) öncülüğünde parti binasında yapılan anmada konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, geçen 6 yıla rağmen MİT tarafından planlandığı anlaşılan katliamın örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi. Çözüm adı altında yürütülen sürecin bitmesi ardından başlayan yasak sürecinde de Sêvê Demir, Silopi Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın katledildiğini ifade eden Orhan, “Bu iki katliam birbirinden farklı ve tesadüf değildi. Kürt sorununun çözümsüzlüğündeki ısrar, büyüyen kadın mücadelesi ve kadının öncü rolüne yönelik gerçekleştirilen bir katliamdır” dedi.

MARDİN

 Mardin’in Kızıltepe ilçesinde HDP, DBP ve TJA tarafından düzenlenen anmada, kadın siyasetçilerin mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. HDP ilçe binasındaki etkinlikte konuşan HDP Kadın Meclisi’nden Ceyla Eser, şunları ifade etti: “Biz ne bu katliamları ne de katledilen yoldaşlarımızı unutmayacağız. Anılarına ve mücadelelerine her zaman sahip çıkacağız.”

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay da, Sakine Cansız’ın kadın özgürlük mücadelesinin ilk adımını atanlardan olduğunu belirterek, “Direnişini Amed zindanından alarak adım adım Kürdistan’ın mahallelerindeki, sokaklarındaki kadınlara ulaştırdı. Amed zindanındaki direnişi ile işkence politikalarını boşa çıkardı. Mücadele ve direniş ruhumuzu onlardan alıyoruz” dedi.

ADANA 

HDP Adana Kadın Meclisi, Kürt kadın siyasetçileri parti binasında düzenlediği etkinlikle andı. Etkinlikte konuşan HDP Adana Kadın Meclisi Sözcüsü Saniye Seçkin, Kürt kadınları ve halkının onurlu mücadelesine yönelik saldırıyı ve kadın siyasetçilerin mücadelesini unutmayacaklarını ifade etti.

HATAY 

HDP Hatay İl Örgütü de parti binasında etkinlik düzenledi. Kadın siyasetçilerin fotoğraflarının ve “Sizler kurşunladınız, öldürdünüz. Bizler ölümsüzleştireceğiz” dövizlerinin açıldığı açıklamada HDP Hatay İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, katliamın geçen 6 yıla rağmen aydınlatılmadığına dikkat çekti.

AMED

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Tevgerê Jinên Azad (TJA), HDP İl binasında anma etkinliği düzenledi. Anmaya, HDP Milletvekilleri Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, Kürt kadın mücadelesinin her zaman devletin hedefinde olduğunu belirterek, “Devlet her zaman önce kadını hedef alarak toplumu yok etmeye çalışmıştır. Paris Katliamı uluslararası komplonun bir parçasıdır” dedi.

Konuşmaların ardından 6 kadının anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Navenda Çanda Mezopotamya (NÇM) Kadın Korosunun sahne almasının ardından anma sloganlarla sona erdi.

MA

Bu haber 497 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve F..