Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Gözaltına alma Dersim’e yönelik saldırının parçası'

'Gözaltına alma Dersim’e yönelik saldırının parçası'

26 Aralık 2018, 20:42

“Doğasını, evini, merasını, mahallesini, deresini, denizini korumak isteyenler ve haksız yere işten atılanların işini geri isteyen ve bunun için ses çıkaran herkes AKP hükümetinin gözünde bir düşman halini almıştır”

Dersim Dernekler Federasyonu Başkanı Ali Haydar Ben’in bu sabaha karşı gözaltına alınmasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Ben’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Ankara Dersimliler Derneği temsilcisi Ali Ekber Çelik, “Doğasını, evini, merasını, mahallesini, deresini, denizini korumak isteyenler ve haksız yere işten atılanların işini geri isteyen ve bunun için ses çıkaran herkes AKP hükümetinin gözünde bir düşman halini almıştır” diye konuştu.

Dernek binasında yapılan basın açıklamaya PSAKD MYK üyeleri, DAD Ankara Şube, KESK Şubeler Platformu, HDP, EMEP, Halkevleri, Artvinliler Derneği yöneticilerinin sıra dernek üyeleri katıldı.

“TOPLUM NEFES ALAMAZ HALE GELDİ”

“Federasyon genel başkanımız AKP’nin baskıcı ileri demokrasi safsatasının son kurbanı olmuştur. Bizler Dersim halkının örgütlü gücü olan Dersim Dernekleri Federasyonu olarak her türlü gözaltı, baskı ve yıldırma politikalarının pervasızca hayata geçirilmesini kınıyoruz” diye konuşan Çelik, 12 Eylül’ü aratan uygulamalarla toplumun nefes alamaz hale geldiğini vurguladı. Çelik, “Özellikle 2015 yılı sonrası başlayan anti demokratik uygulamalar son günlerde devasa boyutlara ulaşmış durumda. AKP hükumetinin ve Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın aleyhine, onları eleştiren her kimse mutlaka polis sorgusundan geçirilmekte, yasal kısıtlılıklar uygulanmakta ve bir çoğu da tutuklanmaktadır. 12 Eylül askeri darbe dönemini aratacak nitelikte olduğu görülen ve her geçen gün büyüyen anti demokratik uygulamalarla artık toplum nefes alamaz hale geldi. Özellikle doğru habercilik yapan gazeteler ve gazeteciler üzerindeki baskılar artık sınırları aşmış durumda. Doğru bilgiye ulaşmak isteyen halkın, AKP’nin havuz medyasına mahkum dezenforme edilmiş haberlerden beslenmesi sağlanmaya çalışıldığı görülüyor. Böylelikle birçok kirli uygulamaların görülmemesinin ve duyulmamasının amaçlandığı gözleniyor” diye konuştu.

 

 

“DOĞASINI KORUYAN VE SES ÇIKARAN HERKES DÜŞMAN GÖRÜLÜYOR”

Çelik doğasını, evini, merasını, mahallesini, deresini, denizini korumak isteyenler ve haksız yere işten atılanların işini geri isteyen ve bunun için ses çıkaran herkes AKP hükumetinin gözünde bir düşman halini dönüştüğünü ifade etti. Çelik, açıklamanın devamında şunları vurguladı:

“Mahallesinde doğa için mücadele eden insanlar gerekçe uydurulup gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadır. Gerekçesiz olarak işten atılanlar ve işini geri isteyenler yıllarca cezaevlerine atılabilmektedir. Devletin polisi, jandarması, adliyesi tamamen AKP’nin arka bahçesi halini almış ve uyduruk bir takım ‘milli’ çıkarlar gerekçesiyle AKP’li olmayan herkes düşman ilan edilmiştir. OHAL kaldırıldı denmesine rağmen uygulaması halkı sindirmenin ve devleti soymanın adeta bir manivelası olmuştur. Tüm kamu elindeki varlıklar teker teker satılırken bu duruma karşı çıkanlar ‘milli’ çıkarlar gereği suçlu ilan edilmektedir. Biz Dersim halkı ve dostları olarak şunu biliyoruz. DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben; baraj ve HES’Vlere karşı çıktığı, yanan yüzlerce hektar ormanı söndürmeye gittiği, yayla yasaklarına karşı çıktığı, her türlü antidemokratik uygulamalara karşı çıktığı için göz altına alınmış bulunmaktadır”

 

 

“GÖZALTILAR, DERSİME YÖNELİK SALDIRININ BİR PARÇASIDIR” 

Açıklama sonrası kısa bir konuşma gerçekleştiren  PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin ise ülkenin ceza evine dönüştüğü belirterek, “Son dönemlerde gelişmelere baktığımızda Türkiye’nin koca bir ceza evine dönüştüğünü görüyoruz, Aydınlar, sanatçılar akademisyenler,gazeteciler, kurum yöneticileri göz altına alınıyorlar. Çeşitli baskılarla karşı karşıya kalıyorlar, tutuklanıyorlar. Ali haydar Ben, Dersim’e yönelik saldırıda en ön saflarda mücadelenin eden insanlardan. Son dönemlerde devlet Dersim’e yönelik bir saldırı başlatmıştı, bu gözaltı bunun bir parçasıdır” dedi.

Artvinliler Derneği başkanı Cemal Yücel de toplumun sesini kesmeye yönelik baskı ve saldırıların geliştiğini ifade etti. Bu baskılara karşı toplumun her kesimine görev düştüğünü belirten Yücel, birlikte mücadele çağrısında bulundu.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

Bu haber 192 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM - Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözelerinde hayata geçirilmek i..