Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DEDEF Başkanı Gözaltına

DEDEF Başkanı Gözaltına

26 Aralık 2018, 20:38

Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Haydar Ben gözaltına alındı.

Soruşturmada gizlilik olduğu gerekçesiyle Ben'in neden gözaltına alındığı henüz bilinmiyor. İstanbul'da evine baskın düzenlenerek gözaltına alınan DEDEF Başkanının serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunan Ankara Dersimliler Derneği ve Kocaeli Dersimliler Derneği üyeleri, yaptıkları basın açıklamasıyla hükümeti eleştirdi. DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Çelik, “Federasyon genel başkanımız, AKP'nin baskıcı ileri demokrasi safsatasının son kurbanı olmuştur. Ali Haydar Ben'in derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

 

Hükümeti eleştirdiler

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) bileşeni Ankara Dersimliler Derneği ve Kocaeli Dersimliler Derneği yönetici ve bir grup üyesi, Ali Haydar Ben’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Gözaltı ve sindirme politikalarının ilk olmadığını söyleyen DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Çelik, “Federasyon genel başkanımız AKP'nin baskıcı ileri demokrasi safsatasının son kurbanı olmuştur. Ali Haydar Ben'in derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” şeklinde başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Anti demokratik uygulamalar son günlerde devasa boyutlara ulaştı. AKP hükümetini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren herkes mutlaka polis sorgusundan geçirilmekte, yasal kısıtlılıklar uygulanmakta ve bir çoğu da tutuklanmaktadır. Her geçen gün büyüyen antidemokratik uygulamalarla toplum artık nefes alamaz hale geldi.”

Basın açıklamasına; HDP ve EMEP Ankara İl Örgütleri, Demokratik Aleviler Derneği Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Merkezi, Artvinliler Derneği, Divriği Kültür Derneği, Halkevleri, KESK Ankara Şube Platformu da destek verdi.

 

‘Ali Haydar Ben Serbest Bırakılsın’

Kocaeli Dersimliler Derneği de Ali Haydar Ben'in gözaltına alınmasını protesto etti.

Dernek Başkanı Ruhi Çelik, "DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben; Dersim'de Baraj ve HES’lere karşı çıktığı için, Dersim'de yanan yüzlerce hektar ormanı söndürmeye gittiği için, Dersim'de yayla yasaklarına karşı çıktığı için, Dersim’de  37/38 de yaşananları kamuoyuna duyurduğu için, Dersim'in inanç ve dillerine sahip çıktığı için, Dersim'de el konulmaya çalışılan Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin halkın olduğunu savunduğu için Dersim'de her türlü antidemokratik uygulara karşı çıktığı için; gözaltına alınmış bulunmaktadır. Federasyon Başkanımız Ali Haydar Ben’in derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu zulüm bitmelidir." şeklinde konuştu.

Bu haber 135 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM - Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözelerinde hayata geçirilmek i..