Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Tunceli valiliğine açık çağrıdır.

Tunceli valiliğine açık çağrıdır.

22 Aralık 2018, 12:34

Dersim Doğa Gönüllüleri, Tunceli valiliğine bir çağrı yaparak Dersim coğrafyasında yaşayan kutsalların avlanmasının tamamen yasaklanmasını, avlananların cezalandırılmasını ve doğanın sadece insanlara değil, üstünde yaşadığı bütün canlıların ortak mekanı olduğunu vurguladı.

Açıklamada şöyle denildi;

İlimizde avcılık faaliyetleri tamamen yasaklanmalıdır.
Dersim de avcılık önüne geçilemez bir şekilde devam ediyor. Özellikle bu yıl yaban hayatına yönelik faaliyetlerde artış olduğu göze çarpıyor. Daha birkaç hafta önce Pülümürde dağ keçisi avı ve bir köylünün darp edilmesi sonrasında olay ciddi tepki almış ve failler kısa sürede yakalanarak gerekli işlemler başlatılmıştı. Toplumun duyarlı olması önemli ama bu yetmiyor. Avcılık adı altında gerek kendi insanımız gerekse de il dışından av maksatlı ilimize gelen doğanın düşmanları her gün yaban hayatını kastetmeye devam ediyor. Doğada her geçen gün katledilmiş yaban hayvanlarına rastlanmaktadır.
En son olarak da ilimize bağlı Gahmut köyünde iki dağ keçisinin katledildiği öğrenilmiştir. Bunun dışında da hergün Düzgün Baba-Kıl, Peri vadisi, Çemişgezek, Pülümür Vadisi ve daha birçok bölgede avcılık yapıldığı bilgisi gelmektedir. Bu doğa düşmanlarına karşı hepimiz duyarlı ve dikkatli olmalıyız. Günümüzde avcılık faaliyetlerinin yaygın olmasının en temel nedeni avcılığın yasal olarak var olması ve yeteri kadar önlemin anlamaması, ihbarların zamanında yapılmamasıdır.
Bu açıdan herkese büyük görev düşüyor. Ilimizde yaşayan hiçbir yurttaş, yediden yetmişe avcılık istemiyor ve avcılığa karşıdır. Avcılığı isteyen birileri varsa bunlar avcılar ve avcılığı özendirerek devlete gelir sağlamayı amaç edinen devletin kendi kurumlarıdır. Devlet doğadaki yaban hayatına öldürterek gelir elde etmek yerine tam tersine yaban hayatına kas edenlerden gelir elde etmelidir. Oysa ki ilimiz Anadolu'nun en önemli Biyolojik çeşitlilik alanı olma özelliğine sahiptir. Böylesi bir öneme sahip olan coğrafyamızda yaban hayatının ve doğanın korunmaya ihtiyacı vardır. Yasal ya da Yasal olmayan avcılık faaliyetleri sonucunda doğamızda bulunan dağ keçileri, keklikler, tavşanlar kuş türleri, yaban domuzları, ayı gibi birçok tür acımasızca avlanmaktadır. Avcılık adı altında yaban hayatı katliamı önüne geçilmez bir duruma gelmiştir. Bu nedenle her türlü avcılık faaliyetleri derhal durdurulmalı ve yasak getirilmelidir. Buradan başta ilimiz Valisi olmak üzere ilgili kurumlara açık çağrıdır Yasal ya da yasal olmayan her türlü avcılık faaliyetleri derhal durdurulmalı ve avcılık yasaklanmalıdır. Avlanma ruhsatları iptal edilmelidir. Av denetimi için yeteri kadar personel istihdam edilmelidke. Avcılığın önüne geçilmesi için her türlü tedbir sağlanmalıdır bu tür yaban hayatı katliamı yapanlar yakalanmalı ve cezalandırılmalıdır. Bizler yaban hayatının korunması için bugüne kadar mücadele ettik bugünden sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz. Kamuoyuna duyurulur.

Doğa Gönüllüleri
 
Bu haber 203 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM - Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözelerinde hayata geçirilmek i..