Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevileri karalama kampanyasına karşın araştırma önergesi

Alevileri karalama kampanyasına karşın araştırma önergesi

03 Aralık 2018, 21:26

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Çalışma Birimi’nde yer alan milletvekilleri Zeynel Özen, Ali Kenanoğlu ve Kemal Bülbül Avrupa Alevi Hareketi ile ilgili başlatılan karalama kampanyası ve asılsız iddialarla ilgili TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Alevi Çalışma Birimi’nde yer alan Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen ve Kemal Bülbül Avrupa Alevi Hareketine yönelik karalama kampanyası ve asılsız iddialarla ilgili ‘Hodri Meydan’ diyerek TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

TBMM’ye verilen önergede “Avrupa Alevi Hareketi’nin yabancı devletlerin güdümüyle, ülkemizde ve Avrupa’da “Ali’siz Alevilik”i yayarak Türkiye’yi bölmek için faaliyetler yürüttükleri yönünde mesnetsiz iddialar ileri sürülmektedir” denildi.

Açıklamada, 2014 yılında iktidar partisi lideri tarafından dile getirilen ve gündem olan bu ithamları doğrulayan tek bir somut verinin bugüne kadar Türkiye kamuoyuyla paylaşılmadığı vurgulandı.

 

 

“Yakın zamanda bir TV kanalında yayınlanan programda, iktidarla senkronize hareket eden bir kesimin temsilcisi tarafından, Avrupa Alevi Hareketi’nin başka ülkeler adına, Türkiye’yi bölmek için ajanlık faaliyetlerinin olduğu iddiası tekrarlandığı belirtilen araştırma önergesinde, şunlar kaydedildi:

“Ajanlık faaliyetleri yürütüldüğü iddia edilen birçok Avrupa ülkesinde cemevlerinin ibadethane kategorisinde kabul edilmesinin yanı sıra talep gelmesi durumunda, Aleviliğin okullarda ders olarak verilmesi de mümkün kılınmıştır. Alevi toplumunun anavatanı olan ülkemizde ise tam aksine hiçbir sosyal, kültürel ve inanç hakları tanınmamaktadır. Bu haklara dair talepleri dile getiren Alevi kurumlarına karşı da sürekli itham edici bir tutum sergilenmektedir. Hatta Avrupa’da yaşayan Alevilerin hak eşitliği kapsamında elde ettikleri kazanımlar, “Ali’siz Alevilik”, “yabancı devletler adına ajanlık faaliyetleri yürütmek” vb. ithamlarla itibarsızlaştırılmakta ve bu yolla bu kazanımların Türkiye adına örnek teşkil etmesinin önüne geçilmeye çalışıldığına dair ciddi şüpheler mevcuttur. Daha da vahimi, bu iddialar neticesinde Alevifobi’nin ateşi yakılarak nefretin öznesi haline getirilen Alevilerin evlerinin işaretlenmesi ve cemevlerinin sık sık saldırılara uğraması gibi çeşitli nefret suçlarının gerçekleşmesine müsait bir ortam yaratılmaktadır.”

“TOPLUMU KUTUPLAŞMAYA SEVK EDİYOR”

İnançsal hak taleplerini dile getiren ve bu konuda yaşadıkları ülkelerde çeşitli kazanımlar elde eden Avrupa Alevi Hareketi’ne dair iktidar ve beraber hareket ettiği çevrelerin iddialarının açıklığa kavuşturulmasının elzem olduğu ve toplumu kutuplaşmaya sevk ederek, Alevilere yönelik nefret söylemini ve Alevifobiyi güçlendiren, bu iddia sahiplerinin dayanaklarının ne olduğunun ve hangi maksatla bu açıklamaları yaptıklarının anlaşılması amacıyla, Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılması istendi.

Bu haber 106 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yön..