Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim Kadına Şiddete “Hayır” dedi

Dersim Kadına Şiddete “Hayır” dedi

27 Kasım 2018, 19:10

Kadın örgütleri, siyasi partiler ve emek örgütlerinden oluşan Dersim Kadın Platformu, Seyit Rıza Meydanı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Dünyanın dört bir tarafında kadınların alanlara çıktığı bugün biz de Dersimli kadınlar olarak diyoruz ki; baskı ve şiddete karşı hayatlarımız ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz, mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz” denildi.

 

Platform adına açıklamayı okuyan Tuba Apaydın, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nün doğmasına vesile olan Kelebekler olarak bilinen Mirabel kardeşler, diktatörlüğe karşı sürdürülen mücadelenin en önemli figürleriydi. Bugün hala da öyle. Hala dünyanın dört bir yanında diktatörlere, şiddetin her türlüsüne karşı; savaşa, tacize, tecavüze, yoksulluğa, haklarımızın yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı kadınlar mücadeleyi örmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

“Kadın, Yaşam, Özgürlük”

Apaydın, “Her türlü şiddetin son bulduğu, taciz ve tecavüzün, istismarın, kadın cinayetlerinin, savaşın olmadığı; eşit, özgür, laik ve demokratik bir ülkede barış ve huzur içinde yaşamak hakkımız. Dünya’nın dört bir tarafında kadınların alanlara çıktığı bugünde biz de Dersimli kadınlar olarak diyoruz ki; baskı ve şiddete karşı hayatlarımız ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz, mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kadınlar ‘Jin Jiyan Azadi’ ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ ‘Yaşasın Kadın Dayanışması’ sloganları atarak açıklamayı bitirdi.

Bu haber 71 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
'‘Şeyh Said’e ulusal talebi yoktu, şeriat istedi’ diyenler, Seyid Rıza’..