Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ''Dersim’de yeni bir Cemevi''

''Dersim’de yeni bir Cemevi''

26 Kasım 2018, 18:48

“Demokratik Alevi Dernekleri ve İnanç Meclisi olarak Dersim Halkının da Rızası gözetilerek Dersim’de yeni bir Cemevi inşa etme kararı almıştır. Hakk Aynamız, Xizir Yardımcımız olsun.”

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Dersim’de gerçekleştirdiği MYK toplantısı ardından gündemlere dönük bir yazılı açıklama yayınlandı. Yayınlanan açıklamada “Demokratik Alevi Dernekleri ve İnanç Meclisi olarak Dersim Halkının da Rızası gözetilerek Dersim’de yeni bir Cemevi inşa etme kararı almıştır. Hakk Aynamız, Xizir Yardımcımız olsun.” denildi.

Reya Heq/ Hakk Yol İkrar Yolu, Talip olma yolu, cümle varlığın birbirine niyazı ve Hakk aşkı ile birbirine Xizir olma, Talip olma olarak dile, manaya bürümüş kendini. Talip olmadan yol yürünmez. Talibi olmayan yolda meydan kuramaz. Talipsiz Mürşit, Pir, Rayber olmaz. Talip yolun esası canın mührüdür. Yol esastır. İlk gayretin Külli halin cismi manası Hakk ve Hakk bu cismi manaya Taliptir. Mürşit de Talip, Pirde Talip, Rayberde Talip, Talip de Yola Talip, Yol uludur. Talip yolun çerağı Yücedir. Yol Talip Yoludur. Cümle varlık ikrarlı olarak Hakk Yolda Taliptir. Bu Yolda Hakk da Taliptir.

Yol Rızalık Yoludur. Bu nedenle her alanda korunması gereken bir yasa olarak algılanmalı, yol yürünmelidir. Yoksa Hakk olan yerini bulmayacak. Nefis kendine ancak yol bulacak, kendisi için iyi olduğunu düşünen kişi ya da kurumlar uzun zamanda toplumsal karşılığını düşünmeden Hakk Yolda sapmalara sebep olacaktır. Bu durum Hakk Yol siyasi yaklaşımında da eksik yorumlara sebep olacaktır. Damla Deryayı bilmeli, Derya da Damlayı.

Mana İle….

Hakk Yola Tarihin her döneminde saldırı vardır. Bugünde saldırılar Yola saldırıdır. Rızasız meydan işgal edenlerin işleri Yol’a saldırılara alet olmaktan başkaca sonuç doğurmamaktadır. Tunceli Cemevi Tunceli Halkının Rızası olmadan iş yürütmektedir. Rızasız işten ise hayır gelmez. Bilmezler mi Şix Delil Berxecan Ocak Pirleri İN Deresinde kurşuna dizilmiştir. Piri Sevdin Ocağı Pirlerinden Cemi Seydi Berri(Cemal) sakalı yolunarak katledilmiştir. Ağuçan Ocağı Pirleri bir mereğe konularak çoluk, çocuk, yaşlı yakılarak katledilmiştir. Munzur Üniversitesi Sarı Saltık konferansı düzenler. Sarı Saltıklılar secere arkasına dizilirken bilmezler mi Sarı Saltık Ocağı Pirlerinden Seyit Seyfi başı ezilerek öldürülmüştür. Bu katliamlar yolu sonlandırmak amacıyla yapılmıştır. Şimdi de Müminlere yapılanı 90 yıldır ağzına almayan Rızasız kurumlaşmanın başından imam dilenir. Secere umulur. Taliplere sorulmuş mudur. Dersim Halkından Rıza alınmış mıdır? Kendi benliği için çıkar uman, Alevi toplumunun değerlerini hırpalamakta ve toplumu derin çıkmazlara sokmaktadır. Kendi nefsiniz doymaz bilesiniz Raberlerde tamah etti. Tarihin en değersiz yerindeler şimdi.
Hakk Yol Alevi Halkları bu dönemlerde ikrarlı bir birlik ile ancak çıkış yapabilir. Parçalı nefis kelamları sadece toplumun inandığı değerlerin kökünü kazımak olur. Dünyaya kıymetli çözümler önerme imkanı varken. Kahvaltı masalarında olmaz bu iş. Ya da gizli kapılar arkasında görüşmelerle Yola saldırılar engellenemez. Güçlü Hakk Yol Alevi diplomasi dili kemaletli ve rızalı olmalıdır. Kamuya açık, bilinir olmalıdır. Yolda Birlik için yapılacak Çalıştay, Konferans, Sempozyum, Miting v.b. girişimler geniş katılım ve temsiliyet esası gözetilerek yapılmalıdır. Devamlılık ilkesi ise temel rızalaşma ilişkisi ile yürütülmelidir. Alevi Halkları devamlılık olmaması nedeni ile kurumlara güvenlerini yitirdikleri gibi, Yol değerlerini de sorgular duruma gelmişlerdir. Yapılacak çalışmalarda yaptım oldu hali bu süreçte dinamiti kendi eliyle ateşlemek olur.
Türkiye Demokrasisi bir seçim sınavı ile karşı karşıya. Yerel yönetimler için Partiler startlarını bir aydır vermiş durumda. Biz Alevi toplumu içinde bir rızalaşma yöntemi olan seçimler önemlidir. Lakin; Alevilerin yoğun yaşadığı bölgelerde Hakk Yol Alevi inanç dinamiklerine dönük belediyecilik halen işletilememiş. Bizlerde gereklerini güçlü izah edebilmiş değiliz. Tunceli, Elazığ, Varto, Hınıs, Çat, Bingöl, Maraş, Adıyaman, Malatya, İzmir, İstanbul, Tokat, Amasya, Şenkaya İlçe, İl ve Büyük Şehirlerde fikir ve yaklaşımlarımız tartışılmış değil. Yerel yönetimler toplumların nefes alma kanalları ve temsiliyet odaklarıdır. Ayrımsız ve kenti önemseyen, nüfusun ifade, inanç ve iş dinamiklerini anlayan temsiliyetten çok merkezi atamacı yaklaşımlar ya da popülist belirlemeler Rıza Toplumsallığı ilkemize uygun değildir. Örneği Dersim bir Alevi kenti iradesi hiçe sayılmış kent dinamiği.
Bugüne kadar Alevi Halkın önerileri alınmış mıdır?

Halkla Rızalaşmak için bir yöntem belirlenmiş midir?

Merkezi toplantılar ile köşe kapmaca yöntemler, çıkarsamacı yaklaşımlar Alevi halkların değerlerini önemsemeyen bir rota izlemekte. Eksiktir. Ben bilirim yaklaşımıdır. Örneğin Dersim her mahalle için, her haneye götürülecek bir elma ile neden toplantılara çağrılmaz ve önerileri alınmaz da. Kırkının birbirini bildiği toplantılara boğdurulur. Ya da Terzi Fikri örneği Pişirilip Kayyum atanmış bir kente Kadın temsiliyetinin olmadığı Bıyıklı Erkeklik dayatılır.Bu yaklaşım Nehak zihni bütünlüklü sorgulamaktan uzak tutup dar çeperde paklamayı ya da birbirinizle uğraşın aradan ben çıkarım muktedire atılmış mesajı mıdır. Bu hangi hin aklın kurnazlığıdır. Bizler için Rıza esastır. Rıza ise doğrudan Cıvat içerisinde ifade etmektir. Tüm Alevi yaşam alanlarında esasımız rızalık olmalıdır. Alevi toplumuna biraz samimi yaklaşanlarda bu Hakikati dikkate almalıdır. Geleneğimizde değme belediyeciliğe taş çıkartacak paylaşım kültürümüz mevcuttur. Bu yaklaşım herkese de doğru yolu açacaktır.

Demokratik Alevi Dernekleri ve İnanç Meclisi olarak Dersim Halkının da Rızası gözetilerek Dersim’de yeni bir Cemevi inşa etme kararı almıştır. Hakk Aynamız, Xizir Yardımcımız olsun. 16.11. 2018

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ GENEL MERKEZİ

Bu haber 99 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
'‘Şeyh Said’e ulusal talebi yoktu, şeriat istedi’ diyenler, Seyid Rıza’..