Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ''Avrupa Alevi Hareketini ötekileştirmek kimsenin faydasına değildir''

''Avrupa Alevi Hareketini ötekileştirmek kimsenin faydasına değildir''

21 Kasım 2018, 19:05

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu Meclis’te yaptığı konuşmada, “Bu topraklarda siz, Alevileri kendi inançsal çerçevenizde oturtmaya çalıştınız. Bir tanım biçtiniz. O tanım oturmadı. Avrupa Alevi Hareketi’ndeki Alevileri ötekileştirmek kimsenin faydasına değildir” diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu Meclis’te Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifine yönelik yaptığı konuşmada, Avrupa’daki Alevilere yönelik gündeme getirilen iddialara değindi.

AKP’nin antidemokratik uygulamalarının Alevileri de hedef aldığını belirten Kenanoğlu, “Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında Avrupa Alevi Hareketi hedef alındı. Alman devleti ile işbirliği yaptığı, Türkiye’yi bölmeye yönelik faaliyet yürüttüğü ve bunların Alisiz Aleviliği yaymaya çalıştığı belirtilerek hedef alınma söz konusu. Bu sadece eski Genel Kurmay İstihbarat Başkanı’nın sözleri değildir. Erdoğan da bizim 25. Dönem milletvekilimiz AABK Genel Başkanı Turgut Öker için de aynı şeyleri ifade etmişti” dedi.

 

 

“ALEVİLERE TANIM BİÇTİNİZ, OTURMADI”

“Bu hareket Alevilere yönelik yapılmış bir hamledir” diyen Kenanoğlu, “Avrupa’daki Aleviler darıyla, demiyle, sazıyla, sözüyle, inancıyla, itikatları ile yolu ile inançlarını yürütmektedirler. İnançlarını yürütürken de Almanya hükümetinin tüm inançlara sağladıkları imkanları eşit şekilde kullanmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Kenanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradakilerin esas zoruna giden burada Alevilere verilmeyen hakların, orada verilmiş olması ve orada Alevilerin eşit bir şekilde inançlarını yaşaması, yerine getirmesidir. Bu topraklarda siz, Alevileri kendi inançsal çerçevenizde oturtmaya çalıştınız. Bir tanım biçtiniz. o tanım oturmadı. Bunun itirafını 2007 yılında Diyanet’ten sorumlu Bakan Sait Yazıcıoğlu ifade etti. Dedi ki; biz Alevilere bir tanım biçtik, maalesef olmadı. Çünkü sizin biçtiğiniz tanım Aleviliğe tanım biçmekti bu olmadı. Orada Gülen cemaati ile birlikte dernekler kurdurdunuz.  Bu derneklere karşı çıkan bizlere de Alisiz Alevi dediniz. Bu dernekleri de 15 Temmuz’dan sonra kapattınız. 15 Alevi derneği 15 Temmuz’da kapatıldı. Sebebi, bunların Fetöcü olmaları idi. Fetöcülerle bize aynı suçlamalar yapılıyor. Avrupa Alevi Hareketi’ndeki Alevileri ötekileştirmek kimsenin faydasına değildir.”

Bu haber 87 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Yol ve Erkan Kurulu seçimi i..