Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim Barosundan Demirtaş açıklaması

Dersim Barosundan Demirtaş açıklaması

21 Kasım 2018, 18:25

“Mahkemenin vurguladığı hususlar ve verilen Selahattin DEMİRTAŞ şahsında tutuklu diğer seçilmişler açısından da uygulanmalı ve derhal serbest bırakılmalıdırlar”

Dersim Barosu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması kararına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, “Mahkemenin vurguladığı hususlar ve verilen Selahattin DEMİRTAŞ şahsında   tutuklu diğer seçilmişler açısından da uygulanmalı ve derhal serbest bırakılmalıdırlar” ifadeleri yer aldı.

AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkındaki serbest bırakılsın kararına ilişkin açıklama yapan Dersim Barosu, kararın Demirtaş şahsında tutuklu diğer seçilmişlerin açısından da uygulanması ve serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bunlarla bağlantılı olarak mahkeme sözleşmenin 18. Maddesi bağlamında da bir değerlendirme yapmış ve bu maddenin ihlal edildiğine karar vermiştir. Özet olarak;” ulusal yargı organlarının muhalefet lideri olan başvurucuya, diğer HDP’li vekillere ve seçilmiş belediye başkanlarına sert davranıldığı bu nedenle tehdit altında olan yalnızca başvurucunun bireysel hak ve özgürlükleri değil tüm demokratik sistemin kendisidir” şeklinde bir tespit yapmıştır. Mahkeme devamla; “başvurucu hakkındaki hak kısıtlamalarının birincil amacının çoğulculuğu boğmak ve siyasi tartışma özgürlüğünü sınırlandırmak olduğunu belirterek sözleşmenin 18. Maddesinin ihlal edildiğini” belirtmiştir.

 

Mahkemenin vurguladığı hususlar ve verilen Selahattin Demirtaş şahsında tutuklu diğer seçilmişler açısından da uygulanmalı ve derhal serbest bırakılmalıdırlar.”

PİRHA/DERSİM

Bu haber 79 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
'‘Şeyh Said’e ulusal talebi yoktu, şeriat istedi’ diyenler, Seyid Rıza’..