Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Alevi kurumlarında asimilasyon başlamış’

‘Alevi kurumlarında asimilasyon başlamış’

10 Kasım 2018, 10:07

'Alevilere yönelik bir asimilasyon var ancak kadınların Alevi kurumlarında geriye itildiğine ve asimilasyonun Alevi kurumlarında başladığına dikkat çekmek gerekir'

Seyit Rıza ve arkadaşların idam edilişlerinin 81. yılını, kadınların Alevi kurumlarındaki yerine ve anadilin önemine ilişkin PSAKD Kadıköy Şubesi İçerenköy Cemevi yöneticisi Zekiye Gündoğdu PİRHA’ya değerlendirdi.

“GENÇLER İMAM HATİPLERE GİDİP ASİMİLE OLMASINLAR”

Dersim doğumlu olan ve İstanbul’da oturan PSAKD Kadıköy Şubesi İçerenköy Cemevi yöneticisi Zekiye Gündoğdu konuşmasını kendi anadili olan Kırmançki’de yaptı.  Gündoğdu, Alevilik inancını gençlerin cemevlerinde öğrenmesi gerektiğini belirterek, “Çünkü bu yolu gençler de sürüyor. Biz Kerbela’dan Dersim 38’den bu yana ecdatlarımızdan kalan yolu sürmüşüz. Bizler anne ve babalarımızla öğrendiklerimizle bu yolu sürüyoruz, o sebeple gençlerimizin de asimle olmaması için bizler anne ve baba olarak gençlerimizi bu kurumlara getirelim. Bu yolu öğrensinler, imam hatip liselerine gidip, camilere gidip asimile olmasınlar” dedi.

 

 

38’den bu yana yaşadıkları acılara rağmen büyüklerinin yoldan dönmediklerini kaydeden Gündoğdu, Seyit Rıza’nın idam edilişinin 81. yılında hala aynı acıyı hissettiklerini belirtti. Gündoğdu, “Seyit Rıza Dersim coğrafyasında haksızlığı kabul etmediği için bu duruma geldi. Bu acıyı bir daha yaşamak istemeyiz, Seyit Rıza içimizde bir acı. Seyit Rıza gibi bir lider zannetmem ki bir daha dünyaya gelsin. Onun acısı asla bitmez” ifadelerini kullandı.

“ALEVİ KURUMLARINDA KADIN AZ”

Alevi kurumlarında kadın erkek eşitliğini de değerlendiren Zekiye Gündoğdu, Alevi kurumlarında kadın sayısının az olduğuna dikkat çekti. Alevilik inancında kadın ve erkeklerin yan yana, can cana olduğunu söyleyen Gündoğdu, eskiden anne ve babasının cemlerde yan yana durduğunu şimdi ise cenaze erkanlarında, cemlerde, Alevi kurumlarında kadınların arkada kaldığını vurguladı.

“Alevi kurumlarında asimilasyon başlamış” diyen Zekiye Gündoğdu,  “‘Siz kadınsınız, arkada durun’ gibi söylemlerin olduğunu, bununda bir asimilasyon olduğunu kaydetti.

“DEVLET ANADİLİMİZİN YOK OLMASINI SAĞLIYOR”

Anadilini konuşmada ısrar eden Gündoğdu, anadilin önemine de vurgu yaptı. Anne ve babasını Türkçe bilmediğini ve kendilerini de anadille eğittiğini kaydeden Gündoğdu, anadilin göç ile birlikte asimilasyona uğradığına vurgu yaptı.

“Anadilimiz yasaklandı, okullarımız yok” diyen Zekiye Gündoğdu, kurumların anadil üzerine kurs vermediğini de eleştirdi. Gündoğdu, “Devlet bizim dilimizin yaşamasını değil yok olmasını sağlıyor. Bizim çocuklarımız onların kurumlarında yavaş yavaş kayboluyor. Dil ve inanç konusunda da çelişkide kalıyorlar” dedi.

Bu haber 75 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Yol ve Erkan Kurulu seçimi i..