Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevi Pirleri Meclis’te

Alevi Pirleri Meclis’te

08 Kasım 2018, 18:13

Meclisteki odasında Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaşı küçültülerek idam edilen Pir Seyit Rıza’nın, Hacı Bektaş ve Pir Sultan’ın fotoğrafları asılı duruyor..

Halkların Demokratik Partisi’nin Alevi milletvekillerinden Zeynel Özen meclisteki odasına kendi pirlerinin ve inanç önderlerinin resimlerini astı. Özen, Alevilerin sorunlarını birinci ağızdan dünya kamuoyuna atlatacaklarını söyledi. 

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, İsveç’te Alevi Birlikleri Federasyonu MYK üyeliği, parlamentoda İçişleri Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Kâtip Üyesi, Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu üyeliği yapıyor.

Alevilere, tüm ötekileştirilenlere ve ezilenlere yönelik yaşanan haksızlık ve hukuksuzlukları zaman zaman meclis gündemine taşıyan Özen, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’ndan sonra kendi pirlerinin ve inanç önderlerinin resimlerini meclisteki odasına astı.

“ALEVİLERİN TEMSİLİYETİ MUTLAKA MECLİS’TE OLMALI”

Özen, kendi Pirlerinin ve inanç önderlerinin resimlerini asmasına ilişkin ise PİRHA’ya şunları ifade etti

“Aleviler 24 Haziran seçimlerinde gerçekten HDP olarak bir ilki başardı. Şimdiye kadar mecliste Alevi kökenli milletvekilleri oldu fakat mecliste bu güne kadar Alevileri temsilen milletvekili olmadı.”

 

 

HDP’nin içinde Alevilerin kendi kimliği ile ilk defa mecliste temsil edildiklerini ifade eden Özen, “Biz diyoruz ki bu ülkede 15-20 milyon Alevi varsa bunlarında temsiliyeti mutlaka ve mutlaka mecliste olmalıdır” dedi.

“ALEVİLER VARDIR, ALEVİLİK HAKTIR”

“Biz Alevilik vardır, Alevilik haktır, Alevilerin parlamentoda temsiliyeti ana sütü gibi helaldir” diyen Özen, Alevi milletvekilinin adasının belli olması ve Alevileri temsil etmek için, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaşı küçültülerek idam edilen Pir Seyit Rıza’nın, Hacı Bektaş ve Pir Sultan’ın fotoğraflarını astığını belirtti.

“ALEVİLERİN SORUNLARINI DÜNYA KAMUOYUNA DUYURACAĞIZ”

HDP’nin içinde Alevileri temsilen tüm onların sorunlarını dile getireceklerini belirten Özen, “Alevileri temsilen şimdiye kadar HDP’den de,  CHP’den de bir sürü Alevi milletvekilleri oldu, fakat bunlar hep söyle konuştular,  ‘Alevilere şöyle zulüm ediliyor, şöyle katlediliyorlar’ biçiminde ama bundan sonra bu değişti. Aleviler adına biz konuşuyoruz. Burada Alevilerin sorunlarını dile getiriyoruz. Alevilerin sorunlarını gerek Türkiye gerekse de dünya kamuoyununa meclisten doğru bağırmaya, dillendirmeye söz verdik, bunu da yapacağız” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

Bu haber 88 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi dernekleri, 167 gündür tecride karşı açlık grevinde olan Leyla Güven’..