Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Cem seyirlik değil, facebookta canlı yayın yapmayın"

"Cem seyirlik değil, facebookta canlı yayın yapmayın"

06 Kasım 2018, 20:15

“Madem cem al rızalık ver razılık ise, facebook ve benzeri sosyal medya araçlarında bu yayınları yapan rızalık mı alıyor, kim razılık gösteriyor?”

PİRHA- Yazar Turan Eser, cemevlerinde yapılan ibadet sırasında, ceme katılan canların cep telefonuyla sosyal medyada canlı yayın yapmasına tepki gösterdi. Cemin seyirlik olmadığı uyarısı yapan Eser, “Madem cem al rızalık ver razılık ise, facebook ve benzeri sosyal medya araçlarında bu yayınları yapan rızalık mı alıyor, kim razılık gösteriyor?” diye sordu. 

Eski Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Yazar Turan Eser, cemevlerinde yapılan ibadet sırasında, ceme katılan yurttaşların cep telefonuyla sosyal medyada canlı yayın yapmasını eleştirdi.

Eser, “Son dönemlerde Aleviliğin olmazsa olmazı cem ibadeti ve muhabbeti sık sık sosyal medyada canlı yayın yapılır hale geldi. ceme katılan bir çok canın elinde cep telefonu, elini havaya kaldırmış canlı yayın yapıyorlar. Muhabbette değil, sanki konsere cekim yapmaya gelmişler” diyerek tepki gösterdi.

Cemde telefonla canlı yayın yapılmasını yozlaşma olarak niteleyen Yazar Turan Eser, cemde neden canlı yayın yapılmaması gerektiğini maddeler halinde yazdı.

 

 

1) Dede küskün dargın var mı dile gelsin dediğinde, sizce hangi küskün dargın canlı yayında ortaya çıkar?

2) Kim canlı yayında özel ve mistik olanın yayınlanmasını ister?

3) Velevki hizmet yürüten kişi az ya da yanlış bilgiye sahipse, o yanlış cem bilgisini ve yanlış cem uygulamasını dışarıya aktarmak ne kadar doğru?

4) Madem cem, cemevinde “El Ele El Hakka” düsturuyla, Talip, Rehber, Pir ve Mürşid’in cemde gönül, akıl, muhabbet birlemesidir. O birlemenin mistik, özel, ocak-dergah birliği içinde sürmesi daha doğru olmaz mı?

5) Televizyon, sosyal medya için bir CEM belgeseli hazırlanacak ise, bu özel olarak çekimi yapılır, daha sonra üzerindeki çalışmalar bitince paylaşılabilir.

6) Madem cem al rızalık ver razılık ise, facebook ve benzeri sosyal medya araçlarında bu yayınları yapan rızalık mı alıyor, kim razılık gösteriyor?

7) Bir de cemi yayınlayanın, cem sırasından canlı yorumlar yapması yok mu! Sanki seyirlik bir olay anlatıyor.

8) Cem aşkın muhabbeti, yol aşkın ibadetidir. Gönül, yol, akıl için muhabbet birlemektir. Seyirlik asla değildir. Sosyal medyada beğeni toplamak, cem hakında olur olmaz gereksiz tartışma yorumlarının sayısını artırmak hiç uygun değildir.

9) Hele bazı dedelerin bu canlı yayınları teşvik etmesi ve canlı yayında, “Şu anda facebookta bizi izleyen canlarımız” diye söze başlaması yok mu, o da ayrı bir felaket.

Eser, açıklamasının sonunda “Canlar bu yozlaşmaya bir çare” diye yazarak uyarıda bulundu.

Bu haber 48 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Demokrasiden, evrensel değerlerden yana olan, hile hurda ile değil, halkın..