Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Nadia Murad: Büyük onur duydum

Nadia Murad: Büyük onur duydum

05 Ekim 2018, 19:57

Çok sayıda kutlama mesajı alan Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, 'Bu ödülü bütün Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarıyla paylaşıyorum' dedi.

2018’in Nobel Barış Ödülü’nü Kongolu doktor Denis Mukwege ile birlikte alan Kürt insan hakları savunucusu, Ezidi aktivist Nadia Murad, ödülü aldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada “Büyük onur duydum” dedi. Gazete Duvar’da yer alan haberde Murad’ın açıklamasındaki şu sözlerine yer verildi: “Bu ödülü bütün Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarıyla paylaşıyorum.”

BARCELONA FUTBOL TAKIMINDAN KUTLAMA

Nadia Murad'a çok sayıda kutlama da geldi. Twitter hesabı üzerinden Nadia Murad'ı kutlayan Barcelona futbol takımı, Nadia Murad'ın takımları ile çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

"ÖDÜL TÜM KÜRT HALKINA VERİLDİ"

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani de Nobel Barış Ödülü'ni alan Ezidi Kürt aktivisti Nadia Murad’ı kutlayarak, “Bu ödül sadece bir kişiye verilmedi. Dirençli Ezidi Kürt halkı ve tüm Kürdistan halkına verildi” dedi.

Neçirvan Barzani mesajında, şu ifadelere yer verdi:

“Nadiya Murad Hanım, Nobel Barış Ödülü’ne lâyık görülmenizden dolayı size yürekten kutlarım. Çalışmalarını taktire şayan bulmakla beraber aldığınız bu ödül bizim ve tüm Kürdistan halkı için sevindiricidir. Bu ödülle sizin, ailenizin ve tüm Ezidi kardeşlerimizin çektiği acıları bir nebzede olsa unutturur. Çünkü bu ödül sadece Ezidilerin verdiği bedellerin yanı sıra dirençli Ezidi Kürt halkı ve tüm Kürdistan halkına verildi.”

HDP: ÖDÜL, ŞENGAL'DEKİ GERÇEĞE IŞIK TUTMUŞTUR

HDP Genel Merkezi de yaptığı bir açıklama ile Nobel ödülü alan Kongolu Doktor Denis Mukwege ile Ezidi aktivist Nadia Murad’ı kutladı.

 

"2018 Nobel Barış Ödülü’nün, cinsel şiddetin bir savaş silahı olarak kullanılmaması için gösterdikleri çabalar nedeniyle Kongolu Doktor Denis Mukwege ve Êzidî aktivist Nadia Murad’a verilmesini mutlulukla karşıladık" denilen HDP açıklamasında, şu görüşlere yer verildi:

 

"Doktor Denis Mukwege, Kongo’da 1996’dan beri süren savaşta tecavüze uğrayan 10 binlerce kadını tedavi etmiş, dünyanın gözleri önünde süren Afrika’daki toplu tecavüzleri engellemek için yürütülen mücadelenin en önünde durmuştur. Êzidî aktivist Nadia Murad, Şengal’deki soykırımın en büyük mağduru olan kadınların sesini dünyaya duyurmuş, gerçeklere ışık tutmuştur. IŞİD barbarlığına direnen Êzidî kadınların sesi ve insanlığın ortak vicdanı olmuştur. Murad ve Mukwege gibi isimlerin varlığı, kadın özgürlük mücadelesinin son bulmayacağının göstergesidir. Kongo’dan Şengal’e, savaşın kavurduğu bütün coğrafyalarda; kadınlara yönelik tüm baskı ve şiddetin karşısında Murad ve Mukwege gibi durduğumuz ve mücadelemizi ortaklaştırdığımız sürece kadın özgürlüğünün ve eşitliğinin önünde kimse duramaz."

(Medyadan)

Bu haber 487 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve F..