Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Sizin bu sofrada lokmanız da muhabbetinizde yok"

"Sizin bu sofrada lokmanız da muhabbetinizde yok"

05 Ekim 2018, 09:43

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda zorunlu din dersinde öğretmenin “Alevilerin yaptığı yemek yenmez” şeklindeki sözlerine tepki gösteren PSAKD Kadıköy Şube Sözcüsü Rıza Çelik, “Biz yüzyıllardır bir nefret söylemi ile karşı karşıyayız” dedi.

İstanbul PSAKD Kadıköy Şube Sözcüsü Rıza Çelik İstanbul’da Arnavutköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda zorunlu din dersinde öğretmenin “Alevilerin yaptığı yemek yenmez” şeklindeki sözlerine ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuştu.

Yüzyıllardır her daim bir nefret söylemi ile karşı karşıya olduklarını belirten Çelik, “‘Alevilerle evlenilmez, Alevilerin ekmeği yenmez’ hatta ‘Katli vaciptir’ diye fetvalar verilmeye gidecek kadar baskıcı ve zulumkarlar” dedi.

“SİZİN BU SOFRADA LOKMANIZ DA MUHABBETİNİZDE YOK”

Bu lokma hak lokmasıdır” diyen Çelik şöyle devam etti:

“Biz Tanrı’ya da hak deriz, adalete de hak deriz, paylaştığımız lokmaya da hak deriz. Bu hak lokmasında cebren alınmış vergiler yoktur, insan bedeni ile yapılan ticaretten elde edilen kirli paralar yoktur, gençleri zehirleyen uyuşturucu tacirlerinin kazançları yoktur, ötekileştirilen halkların mallarını talan ederek elde edilen ahlaksız gelir yoktur, fabrikalarda ekmeği uğruna canını veren yoksulun kanı üzerine bankalarda biriktirilen sermaye yoktur, haram yoktur. Sizin bu sofrada lokmanız da yok, muhabbetiniz de.”

 

 

PSAKD Kadıköy Şube Sözcüsü Rıza Çelik konuşmasına Pir Sultan Abdal’ın şu dizeleri ile son verdi:

“Söz ola ki irfanı olsun. Beşer üzerine verilmiş ruh kemalete ersin ki sözün de hükmü olsun. “Gidi Yezit bize Kızılbaş demiş / Meğer Şahı sevmiş dese yoludur.” diyen Pir Sultan Abdal’in yoluna turap olma şiarıyla beşer olan ama can olamayanlara lanet olsun diyorum.” (PİRHA/İSTANBUL)

Bu haber 103 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“23 Haziran halkın demokrasi mücadelesi, yapılan irade gaspına karşı ortak ..