Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Alevi Kadınlar ortaklaşmayı öğreniyor"

"Alevi Kadınlar ortaklaşmayı öğreniyor"

15 Temmuz 2018, 11:55

Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA) Leverkusen Alevi Dergahı’nda kadınlar ortak yaşamın önemini yansıtmak, yardımlaşmayı daha fazla arttırmak için yemek günleri düzenliyor. Kadınlar böylelikle öğretilerinin yanında, sosyal değerlerin öğrenildiğini de vurguluyor.

Leverkusen Alevi Dergahı Eşbaşkanı Günay Sırlan ayda bir kere yemek düzenlediklerini belirterek,  yemek günlerinde temel hedefin ortaklaşmak olduğunu söylüyor. Sırlan ” Eski köydeki ortak yaşantımızı bir nebze olsun yaşatmak istiyoruz. Kendi çocuklarımıza da paylaşmanın güzelliklerini öğretiyoruz” diyor. Sırlan ayrıca özellikle kadınların dergaha gelerek destek olması çağrısı da yapıyor.

“DERGAH ÖN AÇICI OLUYOR”

Leverkusen Alevi Dergahı yönetiminde yer alan Ayşe Alcı ise dergahın ön açıcı bir rol oynağını belirterek, “Hepimiz bir boşluktayız, burada insanları bir araya toplanıyor, sohbet ediyor. Ben son zamanlarda içime kapanmış bir insandım. Burası beni açtı, çok şey öğrendim, her gün değişik şeylerle karşılaşıyorum. Bu da beni mutlu ediyor” diye belirtiyor. Alcı Alevi inancına dair de çok şey öğrendiğini, öğrenmeye de devam ettiğini vurguluyor.

 

 

“BAZI ŞEYLER OKUMAKLA ÖĞRENİLMİYOR, BURADA GÖREREK ÖĞRENİYORUZ”

Güler Uzunkodalak ise dergahın kendisine sosyal anlamda çok şey kattığını dile getiriyor.  “Kollektif yaşam biçimini burada öğreniyoruz” diyen Uzunkodalak sözlerini şöyle şöyle sürdürüyor, “Günlük hayatın verdiği yorgunluğu burada yeniyoruz, günlük monotonluk aşılıyor. Tüm negatif enerjiyi burada atıyoruz. Aleviliğin özünü de burada öğreniyoruz. Bazı şeyler sadece okumakla, anlatılanı dinlemekle olmuyor. Çocuklar gördüğü zaman daha iyi öğreniyorlar. Aleviler gelmeli buraya. Burada paylaşmanın güzelliğini de tanıyoruz.” (Pirhaber)

Elif SONZAMANCI/LEVERKUSEN

Bu haber 112 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Alevi damgasını hep gördük” diyen Kal, köylerinin boşaltılması için büyük ..