Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Danıştay Munzur Vadisi için kararını verdi

Danıştay Munzur Vadisi için kararını verdi

13 Mayıs 2018, 09:38

Türkiye’nin doğal güzelliğe sahip Milli Park statüsündeki Munzur Vadisi’ne yapılmak istenen Konaktepe Barajı ve HES projesi için yapılan acele kamulaştırmaya yargı freni geldi.

Dersim’de 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilen Munzur Vadisi'nde yapımı kararlaştırılan toplam 4 Baraj ve 5 HES projesi bulunuyor. Bu projeler Bozkaya Barajı ve HES, Kaletepe Barajı ve HES, Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I ile Konaktepe HES II, Akyayık Barajı ve HES projesi.

BARO DAVA AÇTI

Bu projelerin içinde en büyüğü sayılan Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I ile HES II Projesi için geçen yıl 13 Ocak tarihinde alınan acele kamulaştırma kararına karşı Tunceli Barosu yargı yoluna başvurdu. Baro dava dilekçesinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun ve Danıştay 10. Dairesi'nin kararları gereğince Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci işletilmeden ve bu kapsamda Projenin çevresel etkileri analiz edilmeden Acele Kamulaştırma Kararı alınmasının mümkün bulunmadığını, Acele Kamulaştırma için Kamulaştırma Kanunu'nda öngörülen şartların gerçekleşmediğini ifade ederek karara ilişkin yürütmeyi durdurma ve iptal talep etti.

Danıştay 6. Dairesi acele kamulaştırmanın uygulanmasını gerektiren şartların gerçekleşmediğini belirterek yürütmenin durdurulmasına karar verdi.  

DANIŞTAY: KAMU YARARI YOK

Kararda, "özel mülkiyet hakkının korunması gereken temel insan hakları arasında öngörüldüğü, anayasa ve uluslararası sözleşmelerde mülkiyet hakkını korumaya yönelik düzenlemelere yer verildiği” ifade edilerek “bu düzenlemelerde mülkiyet hakkına müdahalelerin olabileceğinin öngörüldüğü, ancak bu müdahalelerde kamu yararı gerekçesi, kanuni düzenleme gereği ve ölçülülük ya da orantılılık gibi uluslararası hukukun genel ilkelerinin varlığının dikkate alınması gerektiği” vurgulandı.

Danıştay, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca yapılacak acele kamulaştırma işlemlerinde 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunun 27. Maddesi kapsamında acele kamulaştırma yönteminin uygulanmasını gerektiren şartların gerçekleşmediğine dikkat çekerek, karara itiraz yolunu da kapattı. (ARTI GERÇEK)

Bu haber 121 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
"Aday olan Maçoğlu’nun kazanmasının mevcut siyasi ortamda demokrasi gü..