Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kadınlardan ‘Anneler Günü’ çağrısı: İsyanını al gel

Kadınlardan ‘Anneler Günü’ çağrısı: İsyanını al gel

10 Mayıs 2018, 07:37

Feminist Forum, 13 Mayıs Anneler Günü’nde AKP’nin kadına yönelik politikasını protesto etmek ve hazırladıkları #AKPninAnnelikKarnesi’ni paylaşmak üzere kadınları, “İsyanını, coşkunu al gel” diyerek Kadıköy’e çağırdı.

Feminist Forum, 13 Mayıs Anneler Günü’nde AKP’nin kadına yönelik politikasını protesto etmek ve hazırladıkları #AKPninAnnelikKarnesi’ni paylaşmak üzere kadınları Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde yapacakları eyleme katılmaya çağırdı. 
 
Yapılan çağrı şöyle: 
 
“Bu Pazar:
 
Anne olanlar, olmayanlar, olmak isteyen, istemeyenler…
 
Çocuklu, çocuksuz, evlenen, evlenmeyen, boşanan, boşanmak isteyip de engellenen, kürtaj yaptıran, yaptıracak hastane bulamayan, sevmediğiyle yaşamaya zorlanan, sevip de kavuşamayan, kızlı-erkekli, kızlı-kızlı yaşayanlar… Duyduk duymadık demeyin, seçim öncesi feminist buluşmaya, foruma gelin.
 
Gelin, 13 Mayıs Anneler Günü’nde; hayatı bize dar eden #AKPninAnnelikKarnesi’ni, bu düzeni değiştirmek için konuşmaya… Saat 17.00’de Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesinde tefler, düdükler ses çıkaran envai çeşit aletlerimizle buluşuyor, foruma çağrı yaparak yürüyoruz; Saat 18.00’de Moda Çay Bahçesi’nin karşısındaki alanda (Potlaç alanı) forum yapıyoruz! 
 
16 yıl oldu. Yine ve yeniden seçime giderken kime niye oy vermeyeceğimizi iyi biliyoruz. ‘Kadınlarımız’, ‘annelerimiz’ sözü alanları doldururken #AKPninAnnelikKarnesi’nde neler mi var? Ve biz bunun neresinde miyiz?
Bugünlerde bize her reklamda ucuza elektrik süpürgesi, tencere, bulaşık makinesi vaat ediyorlar – yanlış anlamayın, ‘hediye’ olarak! Kreş ve sosyal hizmet yerine evde bakım için üç kuruş veriyorlar, görev diye razı gelelim istiyorlar. Sonra olur da doğurmazsak eksik, yarım diyorlar. İnsan değil, kuluçka makinesi sanıyor 3-5 çocuk buyuruyorlar. Hepsine biz bakalım, annelik ‘kariyerimiz’ olsun, üstüne bir de esnek işlerde geleceğimiz meçhul biçimde çalışalım, güvence için erkeklere bağımlı olalım, onlardan daha çok çalışıp daha az kazanalım istiyorlar. 
 
Doğuralım istiyorlar ama çocuğumuza başka türlü bir gelecek hayal etmeyelim, gönderecek okul kalmadı demeyelim, mahallede her okul İmam Hatip’e dönüştüğü için isyan etmeyelim. Savaşta ölmesin diye barış istemeyelim. Yetmiyor, bir anneyi diğerinden ayırıyorlar. Bazısının cennet ayaklarının altındayken bazısının yatacak yeri yok! Cenazesinde mezarından çıkarıyorlar, yuhalatıyorlar, çocuklar ölmesin dediği için suçlu ilan ediyorlar ve daha nicesi...
 
Ama biz kadınlar durmuyoruz. Arzuladığımız hayatlar, eşitlik, özgürlük mümkün; garantisi de mücadelemiz, biliyoruz! Ve çağırıyoruz, bu Pazar:
 
Gel, gel gel…
Düdüğünü al gel,
Kahkahanı al gel,
İsyanını, coşkunu al gel,
Ve hatta anneni de al gel!
Kadınların oyu eşit ve özgür hayata;
Değiştirecek gücümüz var!”
MA
Bu haber 272 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..