Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 81. YILINDA 37-38 TERTELE DERSİM ANMALARI

81. YILINDA 37-38 TERTELE DERSİM ANMALARI

30 Nisan 2018, 18:51

Çerağlar uyandıralacağı anmaların, panel, klamlar (Dersim Ağıtları), Sinevizyonlar, Niyazlar-Loqmalar, basın açıklaması vb aktiviler ile geçeceği bildirildi.

‘DERSİM SOYKIRIMDIR!’

Avrupada bulunan Dersimli Kurumlar ve Alevi Dergahları ’81. Yılında Dersim Tertelesi (Soykırımı)’ nedeni ile anmalar ve paneller düzenliyor.

Çerağlar uyandıralacağı anmaların, panel, klamlar (Dersim Ağıtları), Sinevizyonlar, Niyazlar-Loqmalar, basın açıklaması vb aktiviler ile geçeceği bildirildi.

Mayıs ayı şehidleri’ninde anılacağı etkinliklerde güncel-aktüel gelişmelerinde değerlendireleceği bekleniyor..  

Bu kapsamda, Frankfurt yakınlarındaki Oberursel-Hochtaunus kasabasında, Köln, Stutgartta, Hamburg ve İsviçrenin Basel kentinde anmalara gerçekleşecek.

Dersim Yeniden İnşa Derneği, Basel Dersim İnisiyatifi, 37-38 Dersim Soykırımı Karşıtı Derneği, Hochtaunus AKM-Oberursel Cemevi, FEDA, Hamburg Hak Evi, Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM) ve Dersim Gazetesi tarafından organize edilen Anma-Panellerin ana başlıkları ise şöyle sıralandı;  

-Dersim 37-38’de neler yaşandı?

-Devletin, Atatürkün ve CHP’nin rolü

-Seyidlerimizn mezar yerleri nerede?

-Devletin Dersim (Gizli) arşivleri açılsın

-Dersim ile yüzleşilsin

-Dersim coğrafyası, kutsalları, kimliği, inancı ve kültürel değerleri üzerinde günümüzde hala devam eden oyunlar-kuşatmalar nasıl boşa çıkarılır?

Newededersim

Bu haber 417 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM – Çocukları açlık grevinde olan aileler, tecridin savaş, zulüm ve an..