Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Demirtaş: Mahkemenizden adalet beklentim yok

Demirtaş: Mahkemenizden adalet beklentim yok

13 Nisan 2018, 19:07

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da görülen davasında, “Ne mahkemenizden adalet beklentim var ne adaletin gerçekleşeceği inancım var” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın davası Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşma üçüncü gününe girdi.

Sincan Cezaevi Yerleşkesi’ndeki salonda görülen duruşmayı HDP’li milletvekillerinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de izledi.

Duruşmaya önceki iki gün olduğu gibi 50 izleyici sınırlaması getirildi. Fezlekelerde kendisine yönelik suçlamalara ilişkin savunma yapan Demirtaş, 6-8 Ekim Kobanê eylemleri ve Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesine değindi.

DAVUTOĞLU SİYASETÇİ OLARAK TAM BİR FİYASKO

Demirtaş, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’dan bahsederken, başarısız bir kitap yazsa da önemli bir akademisyen olduğunu ama siyasetçi olarak tam bir fiyasko olduğunu kaydetti.

Demirtaş, “Bu olaylarda neden bu kadar aceleciydi, neden yargıyı beklemedi. 1 saatte tüm bu vakaları nasıl çözdü? Bunları açıklamalı” dedi.

Davutoğlu’nun çözüm sürecine asla inanmamış bir siyasetçi olduğunu sözlerine ekleyen Demirtaş, “Davutoğlu, Neo-Osmanlıcı üst emperyal devlet örgütlenmesi kafasında kurmuş basiretsiz bir siyasetçidir. Kürt halkına eşit bir bakışı yoktur. Tam savaş rantçılığı yapmış çözüm sürecinin bitirilmesine katkı yapmıştır” ifadelerini kullandı.

ADALET BEKLENTİM YOK

Demirtaş, şöyle devam etti: “Siyasetçinin işi alternatifleri oluşturmak, alternatifleri zorlamaktır. Bunu yapmayan siyasetçi basiretsiz ucuz politikacı kan emicidir. Bir defa şükür olsun ki rabbimize bunun için vicdanen rahatız sonuna kadar uğraştık. Tek bir insanın canının kurtulmasına vesile olmuşsam ben bunun için bin yıl yatarım. Biz çatışmanın derinleşmesini önlemişsek, çözüm sürecinin bir gün bile uzaması için çalışmış, bir kişiyi bile kurtarmışsak bunun için bin yıl yatarım. Peki binlerce insanın katliamından sorumlu olanlar lüks içinde yaşayıp, devleti ele geçirip kudretli iktidarlarında keyif sürseler bile benim F tipi hücrede duyduğum huzuru duyabilir mi? Duyamazlar. Ben çok huzurluyum. En lüks saraydan daha da huzurlu şekilde Edirne’de F tipi hücrede yatıyorum. Yatmaya da devam ederim. Ne mahkemenizden adalet beklentim var ne adaletin gerçekleşeceği inancım var.”

HAKİMLERE BASKI YAPILDI

Demirtaş, “Ben buraya suçlamalara karşı savunma yapmak için değil suçları teşhir etmeye geliyorum” diye ekledi.

Kendisini siyasi yasaklı konuma düşürmek için devam eden davalarında hakimlere baskı yapıldığı bilgisinin kendisine ulaştığını belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

“Asliye mahkemeleri öyle bir baskı altında dosyaları sürdürüyorlar ki inanılmaz. Mümkünse Demirtaş’ı siyaset dışı bırakmak için çaba içindeler. Beni bir an önce siyasi yasaklı konuma düşürmek için özel olarak bazı hakimlere avukatlar tarafından baskı yapıldığını biliyorum. Biz bu yargıya mı güveneceğiz. Beni siyasi yasaklı yapabilirler ama benim ölüm bazılarının dirisinden daha fazla siyaset yapar. Bana siyasi yasak getirdiklerinde oraya bir de ‘Halkla arasında sevgi saygı bağının koparılmasına’ diye yazmayacaklar. Hakkımda ömür boyu siyaset yasağı da konulsa ben siyasetçiyim. Hücrede de siyaset yaparım. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek olan biziz. Kilit biziz anahtar biziz. Siyaset yasaklı da olsam biziz, olmasam da biziz. Kilit bizim elimizdedir. Bakalım ne yapacaklar göreceğiz.”

CEZEVİNE DİK GİRDİM, DİK ÇIKACAĞIM

Edirne Cezaevi’ne dik girdiğini oradan da dik çıkacağını vurgulayan Demirtaş, “Benim arkadaşlarıma tavsiyemdir: Ben orada ölürsem tabutumu da dik çıkarsınlar, yatay çıkarmasınlar” dedi.

KÜRT HALKI ONURLU BİR HALKTIR, ‘K’ KÜÇÜK YAZILAMAZ

Demirtaş, duruşmada iddianameye konulan bir konuşmasını okudu. Metinde “Kürt” ifadesindeki “k”nin küçük yazıldığına dikkat çeken Demirtaş, “Kürt halkı bütün halklar gibi onurlu bir halktır. Hakaret babında “k” küçük yazılmış. Bu şekilde yazılması halka hakarettir. Düzeltilmesi lazım, itiraz ediyorum” dedi.

Bu savunma ardından duruşmaya ara verildi.  Duruşma öğleden sonra avukatların savunmasıyla devam edecek.

ANF

Bu haber 134 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İstanbul Belediyesi’nin AKP’den alınması Erdoğan’ın yenilgiye uğratılması, ..