Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Gri dedeler Kurumlarımıza, evlerimize sokulmasınlar'

'Gri dedeler Kurumlarımıza, evlerimize sokulmasınlar'

07 Mart 2018, 11:55

PİRHA- Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) yaptığı yazılı basın açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Tunceli İl Müftülüğü’ne iki ayrı yazı göndererek “Nevruz ve Hıdırellez Görevlendirmeleri” adı altında toplam 13 dedenin Avrupa’ya gönderilmesine tepki gösterdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 13 Alevi dedesini Avrupa’nın çeşitli yerlerinde “Nevruz ve Hıdırellez” için görevlendirmesine sert tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yapan AABK, “Acı olan ve ihanetçi yanı ise bu hazırlıkların içerisinde Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi’nin de içinde bulunması” dedi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

” Yurtdışına gönderilecekleri belirlemek için Tunceli’de mülakat yapılıyor ve mülakat ise tartışmalara neden oluyor. Anlaşamadıkları tek mesele ise Tunceli’den seçilen dedeler arasında 16 yaşındaki Direnç Gül’ün olması. Gül, Almanya Stuttgart’ta görev yapmak için görevlendiriliyor.
Sözde Alevi temsilcilerinin katıldığı sınavda, Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un, kabul etmediği tek fark ise, bu yaştaki bir çocuğun dede sıfatıyla yurtdışına gönderilmesinin doğru olmadığı. Ancak Gül yine de listeye alınıyor. Beş kişilik listede İsmail Topaloğlu Viyana, Mutlu Tunç Stuttgart, Direnç Gül Stuttgart, Ali Düzgün Çelik Paris ve Ceyhan Uğurcan Aşkın’da Hollanda’ya 14.02.2018 tarihinden itibaren görevlendirilmiştir.”

 

 

“BU DEDELER KURUMLARIMIZA, EVLERİMİZE SOKULMASIN”

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

“AABK olarak, bu ihanet çetesine ortak olan başta Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ve yöneticilerini, Hızır Paşa sofralarından kendilerinin ve çocuklarının kursaklarını doldurmaya çabalayan bu gri pasaportlu çakma dedeleri şiddetle kınıyor, kurumlarımıza veya üyelerimizin kendi evlerine sokulmaması konusunda uyarıyoruz.
Bunlara çanak tutanlar bilsin ki, o ihanet tayfasının bir parçasıdırlar ve bundan sonra öyle anılacaklardır.”

Bu haber 164 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği sanatçı Ayfer Düzdaş’ın katılımıyl..