Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevi İmam hatip Lisesi’ne büyük tepki:

Alevi İmam hatip Lisesi’ne büyük tepki:

06 Mart 2018, 11:23

PİRHA – Alevi imam hatip lisesi olarak da adlandırılan özel statülü Alevi Bektaşi Anadolu Lisesi projesine ilişkin PİRHA’ya konuşan Ağuçan Ocağı pirlerinden Hasan Genç, “Bizde imam hatip ve benzeri bir okul yoktur. Alevilik’te pirler, mürşitler kendi taliplerini yetiştirir” dedi.

Ağuçan Ocağı pirlerinden Hasan Genç, İstanbul’da yapımı tamamlanmak üzere olan, Alevi İmam Hatip Lisesi olarak da adlandırılan Alevi Bektaşi Anadolu Lisesi projesine ilişkin PİRHA’ya konuştu. Genç, bu okulun Alevilerde yeri olmadığını savunarak “Bizde pirler, mürşitler kendi taliplerini yetiştirir” ifadelerini kullandı.

“KENDİLERİNE GÖRE İNANÇ YARATMAK İSTİYORLAR”

“Şimdi bu okulu kuracak olanlar kendilerine göre bir inanç yaratıp ortaya koyacaklar” diye konuşan Pir Genç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aleviliği asimile etmek için her yola başvurulduğunu, Alevilik’te el ele el Hakka, kendi pirini, mürşidini, rayberini bileceksin. Dört kapı kırk makamın ne olduğunu bileceksin. Bu okullarda bunları öğretmezler. Bizde İmam Hatip diye bir okul olamaz. Bizde rayberler, pirler, mürşitler kendi aralarında taliplerini yetiştirirler. Aleviliğin bilimsel anlamı neyse onu anlatırlar.”

 

 

“ASİMİLASYON POLİTİKASI YÜZYILLARDIR DEVAM EDİYOR”

Pir Genç, “Bize eskiden büyüklerimiz öğretiyordu. Biz Hakkı insan ve doğada görürüz. Bilim okumak gerekli ama bunu bilim adı altında Aleviliği asimile etmek için kullanmak yanlıştır” diyerek tepkisini dile getirdi.

Genç, “Alevilik’te bir bilim insanının söylediği sözü tanımladığımızda şunu görürüz: Hakkın tecellisi bir kum tanesindedir. Bilimden gideriz, bilimselliği anlatırız ancak bizde imam hatip okulu gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu asimilasyon politikası yüzyıllardır, yakın dönemde İttihat ve Terakki’den bu yana aynı şekilde devam etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber 192 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği sanatçı Ayfer Düzdaş’ın katılımıyl..