Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın"

"Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın"

12 Ocak 2018, 20:15

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ve  TV10 Programcısı Veli Haydar Güleç’in de aralarında olduğu 70 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, gözaltıların keyfi olduğu ve biran önce gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi. 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, önceki gün gözaltına alınanlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Muhalefetin susturulamayacağının altı çizilen açıklamada, TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ve  TV10 Programcısı Veli Haydar Güleç ile diğer gözaltına alınanların  serbest bırakılması istendi.

Açıklamada, TV10 yöneticileri Veli Haydar Güleç, Veli Büyükşahin, HDP yöneticileri ve eğitimcilerin de içinde olduğu 70’e yakın kişinin, hukuki bir gerekçe gösterilmeksizin evleri basılarak gözaltına alınmalarının muhalif seslere olan tahammülsüzlüğün göstergesi olduğu vurgulandı.

“GÖZALTILAR HUKUKA AYKIRIDIR”

Gözaltıların hukuksuz olduğu belirtilen açıklamada, gözaltına alınanlarla yapılan ziyarete ilişkin şunlar belirtildi:

“Gözaltında tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğü TMŞ’de ziyaret ettiğimiz, aynı zamanda insan hakları savunucusu da olan Veli Haydar Güleç ve Veli Büyükşahin; evlerine gece baskın yapıldığını, kendilerine suçlamalarla ilgili bir açıklama yapılmadığını, satışı serbest kimi kitaplara ve Alevilere ilişkin belgesel çalışmalarına ait görüntü ve kayıtlara, hatta Selahattin Demirtaş’ın Seher adlı hikaye kitabına dahi suç eşyası gibi el konulduğunu belirtmişlerdir. Güleç ve Büyükşahin bu gözaltı işleminin, TV10 olarak Aleviler başta olmak üzere, Kürtler ve toplumda ötekileştirilmiş tüm gurupların sesi olmaya çalışmalarıyla yakın ilişkisi olduğunu düşündüklerini söylemektedir.”

Ayrıca dosyada gizlilik kararının bulunması nedeniyle avukatların da suçlamalara ilişkin bilgi alamadıkları bu soruşturma ve gözaltı işlemlerinin hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

İHD, TV10 yöneticileri, HDP, siyasetçiler ve eğitimciler üzerinde yaratılmak istenen bu keyfi baskıya son verilmesi ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

 

Bu haber 187 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Serçeşme Dergisi Yazarı Rıza Çevik, “Yedi Aşık Ali’si” başılığıyla kaleme a..