Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP: Aleviler Maraş'tan beri tehdit altında

HDP: Aleviler Maraş'tan beri tehdit altında

20 Aralık 2017, 18:36

HDP, "Maraş Katliamı’nı unutmamak ve unutturmamak vicdani, ahlaki ve siyasi bir görevdir" diyerek, Alevilerin günümüzde de tehdit altında olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yıl dönümü vesilesiyle bugün Maraş Katliamı'na ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı olarak yapılan açıklamada, "Yüzün üzerinde insanın katledildiği, binin üzerinde insanın yaralandığı, yüzlerce ev ve işyerinin tahrip ve talan edildiği 19-26 Aralık Maraş Katliamı’nın üzerinden 39 yıl geçti" hatırlatmasında bulunuldu.

'ISRARLA KARANLIKTA BIRAKILDI'

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ne yazık ki, AKP hükûmeti bu yıl da Maraş Katliamı’nın anılmasına izin vermedi. İktidar partisinin bir mensubu olan TBMM Başkanı Kahraman, Maraş’ta yaşanmış olanın bir katliam olduğunu söylemenin ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğunu ifade etme cüretini bulabildi.

Din ve mezhep unsurunu kullanarak egemenlik kurmak ve sürdürmek isteyen bütün iktidarlar gibi AKP hükûmetleri de, bu katliamı aydınlatmaya dönük bir çaba göstermedi. Üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen bu katliama zemin hazırlayanlar tespit edilip yargı önüne çıkarılmadı, failler mahkûm edilmedi. Türkiye’nin yakın tarihinde organize bir şekilde icra edilen bütün katliamlarda olduğu gibi, Maraş’ta da baş aktörler bilinmesine rağmen, konu ısrarla karanlıkta bırakıldı.

'ALEVİLER BUGÜN DE TEHDİT ALTINDA'

Aradan geçen süre zarfında devlet Alevi toplumundan ve katliama maruz kalan Maraş halkından herhangi bir özür dilemedi. Alevi toplumunun siyasal ve kültürel eşitlik talepleri karşılanmadı, inançlarıyla ilgili kamusal hakları tanınıp anayasal güvence altına alınmadı. Bunların hiçbiri yapılmadığı için bugün de Alevi yurttaşların evleri işaretleniyor, her türlü eşitsizlikle karşı karşıya kalıyorlar.

Alevi toplumunun talepleri ve mücadelesi bizim mücadelemizin bir parçasıdır. Bugün de eşit, ortak ve özgür bir yaşam inşasında bu mücadeleyi sürdürmek halklarımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Alevi yurttaşlarımızın tarih boyunca maruz kaldığı inkâr, baskı, asimilasyon ve şiddet politikalarına karşı ortak mücadele yürütmek ve ülke tarihinin bu karanlık sayfalarını aydınlatma konusundaki ısrarımızı sürdürmek kararlılığındayız.

Maraş Katliamı’nı unutmamak ve unutturmamak bugün de vicdani, ahlaki ve siyasi bir görevdir, sorumluluktur. Maraş Katliamı’nda öldürülen canlarımızı saygıyla anıyor, hepsinin acısını içimizde yaşatıyor, anıları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz."

Bu haber 557 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..