Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Trump Kudüs'i başkent olarak tanıdı

Trump Kudüs'i başkent olarak tanıdı

06 Aralık 2017, 22:43

ABD Başkanı Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya karar verdiğini açıkladı. Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması için talimat verdi. Karara dünyadan tepki yağdı.

ARTI GERÇEK - ABD Başkanı Donald Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya karar verdiğini açıkladı.  Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması için de Dışişleri’ne talimat verdi.

Kameraların karşısına geçen Trump kararıyla ilgili şunları söyledi: “Artık zamanı geldiğine inanıyorum. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı gelmiştir. Eski başkanlar bu vaadde bulundu ama gerçekleştirmedi. Bu çok önceden verilmesi gereken bir karardı. Bu an doğru karardır. Bu barış için gerekli bir adımdır. Başkan Trumann dönemindi ABD İsrail devletini tanımıştır. İsrail de başkentini Kudüs olarak açıklamıştır.

İsrail resmi konutları ve hükümet kurumları bu kenttedir. Kudüs aynı zamanda dünyanın en başarılı demokrasilerinden de birinin kalbidir. Müslüman Yahudi ve Hristiyanların birlikte yaşayabildiği bir kültür kurulmuştur.

ABD başkanları bu kararı verme cesaretini göstermediler. Ancak biz bugün verdiğimiz kararla Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı’na da ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma talimatını veriyorum.

Bu kararım hiçbir şekilde bizim buradaki kalıcı barış anlaşmasına karşı olmamıştır.

Egemenliği el tartışmalı alanları ile pozisyonumuzu değiştirmiş değiliz.

ABD bir barış anlaşmasının imzalanması için çalışmaya devam edecektir. Kudus’ün kutsal bölgelerinde statükonun korunması çağrısında bulunuyorum. Mescidi Aksa’da statükonun korunması çağrısında buluyorum. Bölgede barış ve istikrar istiyoruz.

Bu karardan rahatsız olanlar olabilir. İtidal, tolerans ve hoşgörü çağrısı yapıyorum.

Çocuklarımız bizim sevgimizi miras almalı, savaşı değil.

Başkan Yardımcısı Pence bu bölgedeki ortaklarımıza ziyaretler yapacaktır. Aşırıcılığı barışla ortadan kaldıracağız. Ve artık mantıklı müzakerelerle sorunların çözülmesi gerekiyor. 

Son olarak bölge liderlerinden barış için bize katılmaları çağrısında bulunuyorum." Trump daha sonra ABD Büyükelçiliğinin taşınması için kameralar önünde verdiği talimatı imzaladı.

İLGİLİ HABER: KUDÜS VE BATI ŞERİA'YA GİTMEYİN

İLGİLİ HABER: DÜNYA KUDÜS İÇİN TEYAKKUZDA

İLGİLİ HABER: MECLİS'TEN KUDÜS BİLDİRİSİ

İSRAİL KARARDAN MEMNUN

Trump’in bu kararına ilk tepkiler de geldi. İsrail’den yapılan açıklamada “Yahudiler için çok parlak bir gün” denildi. İsrail Başbakanı Netanyahu da diğer ülkeleri de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya çağırdı. 

TÜRKİYE KARARI KINADI
Kararı tapkti gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD'nin sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada “Trump’ın kararını kınıyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından açıklama yaparak kararı "sorumsuzca" olarak niteledi.

MAHMUD ABBAS KARARI TANIMADI

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise ilk açıklamasında kararı kınadıklarını ve reddettiklerini söyledi. Abbas, “Uygun kararları alacağız” dedi. “Trump’ın aldığı karar Kudüs gerçeğini değiştirmeyecektir” diyen Abbas, “Kudüs ebedi Filistin devletinin başkentidir” ifadelerini kullandı. Filistinli lider, “Kudüs için savaşacağız” dedi. Abbas, bu kararın ABD’nin barış sürecinden çekilmesi anlamına geldiğini de söyledi.

İRAN’DAN ULUSLARARASI HUKUK UYARISI

İran Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında bu açıklamanın uluslararası kararları ihlal ettiği belirtildi; İran’ın ABD’yi ciddi biçimde kınadığı belirtildi.

BEŞAR ESAD: BU DAVA BİTMEZ

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da ‘Kudüs’ün geleceğini bir devlet veya başkan değil, tarih, irade ve Filistin davasının kararlılığı belirler” dedi.

Ortadoğu sorununun önemli aktörlerinden Mısır da karar tepki gösterdi. Mısır Dışişleri’nin açıklamasında, Mısır’ın bu kararı reddettiği belirtildi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin Abbas’la görüştüğü de açıklandı.

ÜRDÜN: YASAL OLARAK GEÇERSİZ

Ürdün’den yapılan açıklamada, Trump’ın Kudüs kararının yasal olarak içi boş olduğu’ belirtildi; kararın Kudüs’ün doğusundaki İsrail işgalini pekiştirdiği tepkisi gösterildi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un açıklamasında, Trump’ın kararının istikrarı tehlikeye attığı vurgulandı.

TUNUS’TA EYLEM ÇAĞRISI

Tunus işçi sendikası UGTT, Trump’ın açıklamasını ‘savaş ilanı’ olarak niteleyip kitlesel eylem çağrısı yaptı.

FAS MASLAHATGÜZARI DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞIRDI

Karardan büyük endişe duyduğunu açıklayan Fas, ABD’nin maslahatgüzarını Dışişleri’ne çağırdı. Fas Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Fas Krallığı, meşru haklarını elde edebilmeleri için Filistin halkına daimi desteğini ve tam dayanışmasını teyit eder” denildi.

FRANSA DESTEKLEMİYOR

Avrupa’dan ilk tepki ise Fransa’dan geldi. Karar karşı çıktıklarını dün de açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir’den yaptığı açıklamada, Trump’ın tek taraflı kararının üzücü olduğunu, Fransa’nın desteğini almadığını söyledi.

İNGİLTERE KARARA KATILMIYOR

İngiltere Başbakanı Theresa May’in açıklamasında, “Nihai bir anlaşma yapılmasından önce ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına katılmıyoruz. Bunun, bölgede barışa yardımcı olmayacağına inanıyoruz” denildi.

BM’DEN UYARI GELDİ

BM Genel Sekreteri Antonio Gueterres, Ortadoğu’da barış için iki devletli çözümden başka bir alternatif olmadığı uyarısı yaptı. Guterres, “İsrailli ve Filistinli liderlerin anlamlı müzakerelere dönmesi için elimden geleni yapacağım” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ ENDİŞELİ 

Avrupa Birliği Trump’ın açıklamasından ve bu gelişmenin barış ihtimali üzerindeki etkilerinden ‘ciddi endişe’ duyduklarını açıkladı.

'KUDÜS GENEL BİR ANLAŞMAYLA ÇÖZÜLÜR'

Kanada, Kudüs’ün statüsünün sadece taraflar arasında genel bir anlaşma çerçevesinde çözüleceğini belirtti.

Meksika ise elçiliklerinin Tel Aviv’de kalmaya devam edeceğini duyurdu.

Bu haber 308 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
AB projesi rafa kalkmış, Kürt meselesinde 90’lara dönmüş, ekonomisi artık b..